Reklama
Reklama

"Oddajcie dworzec!" Domagają się konkursu architektonicznego na Poznań Główny

fot. Franek Sterczewski / FB
fot. Franek Sterczewski / FB

O sprawie jest głośno od ubiegłego tygodnia.

W piątek wypłynęła informacja o tym, że rzekomo kolejarze chcą zrezygnować z konkursu architektonicznego na modernizację Poznania Głównego i przebudować obiekt zgodnie z własną koncepcją opartą m.in. na konsultacjach społecznych czy założeniach urbanistycznych. Miałoby to skrócić cały proces inwestycyjny. Konkursem miałaby natomiast zostać objęta przestrzeń przed dworcem. Miasto ma się na taką propozycję zgadzać.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Po tej informacji w Poznaniu zawrzało. Wielu środowiskom nie podoba się wizja rezygnacji z konkursu na modernizację tak istotnego budynku, jakim jest stary dworzec kolejowy. Wszyscy bowiem wiemy, że nowy dworzec ma wiele mankamentów.

Konferencję w tej sprawie zorganizował poseł Franek Sterczewski. - Czy wiecie, że PKP i prezydent Jacek Jaśkowiak chcą zrezygnować z organizacji konkursu architektonicznego na Dworzec PKP Poznań Główny? To jakiś totalny skandal i absurd, bo Poznań po 10 latach zasługuje na dworzec z prawdziwego zdarzenia, a bez konkursu ryzykujemy powtórką z przeszłości, czyli kolejnym chlebakiem - wyjaśnia.

Poseł apeluje do kolejarzy, prezydenta Poznania i premiera "o podjęcie dialogu ze środowiskiem architektów i mieszkańcami Poznania oraz o natychmiastowe działanie w celu rozpisania konkursu dla tego dworca". - Brak konkursu nie jest oszczędnością - jak mówią niektórzy - lecz stratą czasu i pieniędzy, bo naprawianie błędów w gotowym projekcie będzie kosztowało wielokrotnie więcej niż ominięcie ich na etapie projektowania - podkreśla.

W internecie pojawiła się już petycja w tej sprawie. Można ją podpisać TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
91.33 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro