Poznaniowi ubywa mieszkańców, zyskują podpoznańskie gminy
We wtorek prezes Głównego Urzędu Statystycznego przedstawił wyniki ubiegłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego na poziomie województw, powiatów i gmin.
Jak wynika z NSP, w ciągu 10 lat zmniejszyła się w Polsce liczba osób zamieszkujących w miastach. Zmniejszyła się dokładnie o procent - z blisko 61 procent do prawie 60 procent. W trakcie spisu w mieście mieszkało 22,7 mln osób.
W którym województwie mieszka najwięcej mieszkańców? Numerem jeden niezmiennie jest województwo mazowieckie, gdzie mieszka 5,5 mln mieszkańców. Drugie jest województwo śląskie, gdzie mieszka 4,4 mln osób. Podium zamyka Wielkopolska z około 3,5 mln mieszkańców.
W trakcie konferencji podano m.in. gminy w Polsce, w których odnotowano największy przyrost ludności w latach 2011 - 2021. Na dziesięć takich gmin, aż trzy znajdują się w powiecie poznańskim. Konkretnie to gminy Komorniki, Dopiewo i Rokietnica. W pierwszej odnotowano przyrost na poziomie 77 procent, w drugiej prawie 77 procent, a trzeciej prawie 75 procent.
Nie jest trudno zorientować się, że skoro podpoznańskim gminom przybywa mieszkańców, prawdopodobnie Poznaniowi ich ubywa. Co więc z Poznaniem? Z danych pochodzących z NSP wynika, że w ciągu 10 lat liczba mieszkańców Poznania zmniejszyła się z ponad 554 tysięcy do niespełna 547 tysięcy, a więc to 7 tysięcy mieszkańców mniej, co stanowi spadek na poziomie ponad procenta. Dla porównania - np. Warszawa, Wrocław czy Gdańsk mają obecnie więcej mieszkańców niż przed 10 laty.
Najpopularniejsze komentarze