Reklama
Reklama

Walki w rejonie ukraińskiej elektrowni atomowej: "odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. distelAPPArath / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. distelAPPArath / pixabay.com

Komunikat w tej sprawie wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W Ukrainie cały czas trwa wojna. W ostatnim czasie walki prowadzone są m.in. w rejonie Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej w obwodzie mikołajowskim, wcześniej trwały przy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Z tego powodu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu.

- Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego - wyjaśnia w oficjalnym komunikacie MSWiA. - Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski - dodaje.

Przypominamy, że lekarze stanowczo odradzają przyjmowanie jodku potasu samodzielnie w sytuacji, gdy jego przyjmowanie nie jest konieczne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro