Reklama

Trasa PST wyłączona z użytku, a przystanki oświetlone. Ma to ułatwić "sprawne przemieszczanie się"

fot. Małgorzata Dudzic-Biskupska
fot. Małgorzata Dudzic-Biskupska

Z interpelacją w tej sprawie wystąpiła do prezydenta radna Małgorzata Dudzic-Biskupska.

Jak zauważa radna, remont trasy PST trwa już prawie 2 miesiące, a tym samym przystanki na trasie są wyłączone z użytkowania. - Jednakże do dnia dzisiejszego, nocą, włączone jest oświetlenie tych nieczynnych przystanków PST - pisze. Równocześnie podkreśla, że wciąż nie są oświetlone wiaty przystankowe na przystankach komunikacji zastępczej T12.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Odpowiedzi udzielił zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. - Przejścia pod wiaduktami znajdującymi się nad trasą PST, na przystankach w kierunku centrum Poznania oraz w kierunku pętli Sobieskiego, zostały pozostawione do dyspozycji pieszych, celem umożliwienia sprawnego przemieszczania się pomiędzy przystankami autobusowymi. Przejścia te stanowią istotne elementy układu ruchu pieszych w obrębie skrzyżowań i wiaduktów w ciągu trasy PST, umożliwiając przemieszczanie się pieszych pomiędzy przystankami, osiedlami, czy obiektami użyteczności publicznej. W związku z tym oświetlenie przystanków zostanie zachowane, a jedyne przerwy w jego funkcjonowaniu będą się wiązać z przygotowywaną inwestycją, a dokładniej z wymianą instalacji niskiego napięcia i opraw oświetleniowych - tłumaczy.

Co z wiatami na przystankach komunikacji zastępczej i brakiem tu oświetlenia? Odpowiedzialne za montaż wiat są Międzynarodowe Targi Poznańskie. - W ramach realizowanych inwestycji MTP prowadzą także procedurę zapewniającą podłączenie wiat do energii elektrycznej. Realizacja tej procedury wymaga czasu, ponieważ zawiera się w niej okres potrzebny spółce ENEA na zaprojektowanie i budowę nowego przyłącza. Proces ten zajmuje od około pół roku do roku. Z tego powodu część nowych wiat funkcjonuje jeszcze bez oświetlenia.

Mariusz Wiśniewski zauważa też, że nie ma konieczności, by montować ławki i wiaty przystankowe na każdym z przystanków wykorzystywanych w ramach komunikacji zastępczej. - Niemniej, pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego pozostają otwarci na zgłoszenia napływające ze strony pasażerów, których uwagi są bardzo cenne i pozwalają na poprawę jakości komunikacji miejskiej w Poznaniu. Braki w wyposażeniu przystanków komunikacji zastępczej uruchomionej na czas zamknięcia trasy PST będą uzupełniane jeszcze w bieżącym miesiącu - zapewnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro