Reklama
Reklama

Fizyk w poznańskiej księgarni neguje covid-19. "Maski nieskuteczne, pandemia niegroźna"

fot. Google street view
fot. Google street view

W piątek w "Sursum Corda" przy rynku Łazarskim odbyło się spotkanie z doktorem Mariuszem Błochowiakiem.

Księgarnia, która gościła doktora fizyki na co dzień sprzedaje książki religijne oraz dewocjonalia. Organizuje również spotkania z wybranymi gośćmi.

Dr Mariusz Błochowiak jest prezesem fundacji Ordo Medicus, która jak deklaruje jest "inicjatywą lekarzy i naukowców na rzecz zdrowia, wolności i prawdy". Sympatyzuje z ruchami antyszczepionkowymi. Błochowiak doktorat zrobił w Niemczech z fizyki polimerów. Już kiedyś "Wyborcza" napisała, że to, że mam doktor przed nazwiskiem, to nie znaczy, że jestem lekarzem. I jest tutaj racja. Lekarzem nie jestem. Z wykształcenia jestem fizykiem. Medykiem nie jestem, ale jakieś zdolności analityczne posiadam - takimi słowami rozpoczął swoje wystąpienie dr Błochowiak.

- Najmniej wiarygodne w medycynie opartej na dowodach są opinie redakcji medycznych i ekspertów. Opinie ekspertów, rządowych, Niedzielskiego, WHO, jeśli nie są oparte na badaniach, to są po prostu opinie z autorytetu, to jest najmniej wiarygodne. Ani CDC, ani WHO nie przedstawiły danych naukowych na temat pozytywnych efektów stosowania masek w miejscach publicznych, ponieważ takie dane nie istnieją. Ich opinia jest najmniej wiarygodna. Absolutnie nie musimy im wierzyć - prawił dr Błochowiak na spotkaniu.

Jak podaje Gazeta Wyborcza - Dr Błochowiak tłumaczył też w Poznaniu, skąd, jego zdaniem, wzięła się epidemia koronawirusa. Mówił, że to "pandemia testów", a "im więcej będziemy robić testów, tym będzie więcej wyników".

- Te testy są naprawdę niewiarygodne. Testy nie wykrywają, czy ktoś jest zakażony, czy nie. Te testy powielają materiał genetyczny, który może, ale nie musi należeć do wirusa, materiał do wymazów z nosogardzieli - mówił w Poznaniu Błochowiak. Dodawał, że "lockdowny nie mają sensu, przynoszą więcej strat niż korzyści", a "z naukowego punktu widzenia politykę lockdownów należy odrzucić" - Gazeta Wyborcza opublikowała główne tezy dra Błochowiaka, który negował również zamykanie polskich szkół i wprowadzanie nauki zdalnej.

Księgarnia Sursum Corda wielokrotnie zapraszała przedstawicieli polskiej prawicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro