Reklama

UWAGA! Od października kolejne zmiany w komunikacji miejskiej. Mają "poprawić warunki komunikacyjne w centrum"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZTM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZTM Poznań

Co się zmieni?

Zarząd Transportu Miejskiego przyznaje, że podczas remontów odbywających się obecnie na trasie PST i w centrum Poznania, przykłada dużą wagę do monitorowania funkcjonowania komunikacji miejskiej. - Zdajemy sobie sprawę, że brak możliwości przejazdu tramwajem z mostu Teatralnego do kierunku placu Cyryla Ratajskiego z uwagi na modernizację węzła przy Okrąglaku stanowi dużą uciążliwość. Dokładamy w związku z tym starań, aby minimalizować skalę niedogodności dla pasażerów i wykorzystujemy każdą okazję, żeby ułatwiać podróżnym przemieszczanie się po mieście - tłumaczy Jan Gosiewski, szef ZTM.

Na 1 i 3 października zaplanowano kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Mają one "ułatwić wjazd do centrum Poznania oraz poprawić komunikację między odległymi dzielnicami". ZTM podkreśla, że wsłuchuje się w głosy pasażerów i rad osiedli. - Ponadto układ tras wprowadzany 1 października został przygotowany w taki sposób, by zbliżające się wyłączenie tzw. Trasy Kórnickiej nie powodowało już konieczności zmiany przebiegu tras w całym mieście, a jedynie tych, które łączą obecnie os. Lecha z Kórnicką - wyjaśniają urzędnicy.

Od 3 października linią nr 98 dojedziemy w rejon placu Cyryla Ratajskiego. Tramwaj dodatkowo zostanie wydłużony ze Śródki do pętli Zawady. - Pomiędzy pl. Ratajskiego a pl. Wielkopolskim pojazdy będą jeździć po jednym torze, natomiast pomiędzy pl. Wielkopolskim a Zawadami - po dwóch odpowiednich torach, jak to miało miejsce przed wprowadzeniem linii wahadłowej. Dzięki temu zwiększy się częstotliwość kursów, a korzystanie z komunikacji miejskiej będzie łatwiejsze. Pasażerowie będę mieli pewność, z której strony nadjedzie tramwaj.

Kolejna zmiana, od 1 października, to skierowanie tramwaju linii nr 12 z pętli Starołęka przez Rataje i centrum do pętli Połabska. - Dzięki temu możliwy będzie bezpośredni dojazd z Rataj lub Winograd do centrum od strony ulicy Królowej Jadwigi. Poprowadzenie "dwunastki" na Winogrady spowoduje, że zawieszona zostanie linia nr 4, na której tramwaje kursują obecnie na trasie Połabska - Ogrody. Warto także pamiętać o możliwości dojazdu z przystanku Żniwna do ronda Rataje z przesiadką w rejonie mostu Dworcowego (na linie nr 3 oraz 10, a następnie linie nr 6 i 18).

Linia nr 12 od 1 października (zmiany oznaczono tłustym drukiem)
STAROŁEKA PKM - Starołęcka - Zamenhofa - Krzywoustego - Królowej Jadwigi - Matyi - Pułaskiego - Winogrady - Murawa - Al. Solidarności - POŁABSKA

Ponieważ 12 nie będzie już kursować po Grunwaldzie, zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii nr 6 i 13. Tu ważne uwagi - co druga "szóstka" kończyć będzie swój bieg na pętli Budziszyńska, a nie na Junikowie. Dodatkowo, ponieważ trasy kursujących częściej tramwajów linii nr 6 i 13 w rejonie Rataj częściowo pokrywają się z przebiegiem linii nr 8, zostanie ona od 1 października zawieszona.

Nie zmienią się trasy pozostałych linii tramwajowych: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 17 i 18.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro