Reklama

Co ze starym Poznaniem Głównym? Będzie modernizacja bez konkursu dla architektów?

Jedna z dawnych wizji przebudowy starego dworca | fot. TriGranit
Jedna z dawnych wizji przebudowy starego dworca | fot. TriGranit

O konieczności przywrócenia starego dworca kolejowego do życia mówi się od dawna, ale od dawna niewiele dzieje się w tej sprawie.

Nowy dworzec od początku funkcjonowania nie spełnia oczekiwań pasażerów. Od lat mówi się więc o tym, by przywrócić obsługę pasażerów w starym budynku, ale jak dotąd, nie udało się tego zrobić.

Tuż przed pandemią, w lutym 2020 roku, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie ówczesnych Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, wojewody Łukasza Mikołajczaka, a także Jacka Jaśkowiaka i członków zarządu PKP SA. Podpisano list intencyjny w sprawie współpracy przy modernizacji starego Poznania Głównego. Wskazano, że powstanie nowy projekt modernizacji dworca, który "pokochają poznaniacy". Wtedy podawano, że modernizacja miałaby się zakończyć w... 2023 roku. Dziś doskonale wiemy, że jest to nierealne.

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, do dziś strony zaangażowane w sprawę dworca nie doszły do porozumienia. Co więcej, kolejarze chcą zrezygnować z konkursu architektonicznego i przebudować obiekt zgodnie z własną koncepcją opartą m.in. na konsultacjach społecznych czy założeniach urbanistycznych. Miałoby to skrócić cały proces. Konkursem miałaby natomiast zostać objęta przestrzeń przed dworcem. Miasto ma się na taką propozycję zgadzać. Protestują natomiast architekci z SARP, których zdaniem, tak istotny obiekt powinien być zaprojektowany z wizją i myślą o przyszłości, a brak konkursu może to uniemożliwić.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro