Wielka wyprzedaż roślin w szkółkach kórnickich. Kończą ponad 200-letnią działalność wraz z końcem roku
O tym, że szkółka z roślinami zostanie zlikwidowana, pisaliśmy już rok temu.
W ubiegłym roku pracownicy dostali wypowiedzenia, czym byli zaskoczeni. Szkółki w tym roku skończyły 202 lata. Założyła je rodzina Działyńskich. Na początku XX wieku szkółki miały około 10 hektarów powierzchni. W latach 20. teren powiększono do 20 hektarów, a liczba roślin zwiększyła się do ponad 4000 gatunków i odmian. Wówczas "dobra kórnickie" przekazano narodowi polskiemu tworząc fundację "Zakłady Kórnickie". W latach 50. ubiegłego wieku "Zakłady Kórnickie" przejęła Polska Akademia Nauk. Od tego czasu szkółki stały się częścią Zakładu Doświadczalnego PAN.
Dlaczego postanowiono zlikwidować szkółki? W październiku ubiegłego roku rzecznik prasowy Polskiej Akademii Nauk tłumaczył nam, że nie są tu prowadzone badania naukowe. - Od wielu lat działalność szkółek jest jedynie działalnością gospodarczą. Przy tym niestety nie jest efektywna gospodarczo - mówił dr Piotr Karwowski. Z informacji przekazanych przez PAN wynikało, że szkółki często były "pod kreską finansową", a pieniądze ze sprzedaży roślin nie pokrywają kosztów inwestycji.
Szkółki kórnickie znajdują się obecnie w likwidacji. We wrześniu rozpoczęła się wielka wyprzedaż wszystkich roślin. Jak ustaliło Radio Poznań, do sprzedania jest ponad 100 tysięcy roślin. Muszą zostać sprzedane do końca roku. Wtedy szkółki zostaną zamknięte. Więcej szczegółów TUTAJ.
Najpopularniejsze komentarze