Reklama
Reklama

Dla opiekunów osoby z niepełnosprawnością

potrzebują przestrzeni, by wymieniać się doświadczeniami i promować pomoc wzajemną. Odpowiedzią na to jest projekt "Dobry początek. Samopomoc i samorzecznictwo opiekunów osób z niepełnosprawnością". Realizuje go poznańskie Stowarzyszenie Na Tak. Projekt stawia na działania samopomocowe, samodzielność, samostanowienie, przekazywanie doświadczeń. Zapewnia też kontakt ze specjalistami z różnych dziedzin - psychologami, pedagogami czy prawnikami. Zorganizowano też zajęcia ruchowe dla rodziców w parku Cytadela, rozmowy o seksualności czy dobrej diecie. Pomysłodawcy projektu powiedzieli "nie" biernym postawom, które bardzo źle wpływają na jakość życia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Opiekunowie potrzebują wsparcia w organizacji samopomocy i samorzecznictwa oraz w zdobyciu wiedzy, narzędzi i poczucia sprawstwa.

- Niepełnosprawność intelektualna dziecka często wpływa negatywnie na poziom zadowolenia z życia rodziców czy opiekunów. Może to wynikać z tego, że rodzice lub opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami często, w kontakcie z instytucjami, spotykają się z różnymi oddziaływaniami nakierowanymi na dziecko, ale z pominięciem całościowego wsparcia psychicznego oferowanego rodzicom/opiekunom - mówi Agnieszka Maciejewska, specjalista ds. komunikacji projektu. - Może to powodować niedoinformowanie, przeciążenie opieką, frustrację i w efekcie trudności natury psychicznej. Tymczasem psychoedukacja i wsparcie emocjonalne, jest szczególnie ważne ze względu na często towarzyszące im poczucie bezradności czy dezorientacji. Badania pokazują, że wsparcie w tym obszarze wpływa na skuteczniejsze radzenie sobie z problemami wynikającymi z niepełnosprawności dziecka i korzystnie oddziałuje na poczucie jakości życia rodziców/opiekunów - dodaje.

W ramach projektu powstał niedawno film edukacyjny, służący promocji i skierowaniu zainteresowania na ten bardzo istotny i często bagatelizowany problem. Wypowiadają się w nim opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, jak również psychologowie i eksperci od dawna zajmujący się świadczeniem pomocy na rzecz tego środowiska. Podkreślają oni wartość takich działań. Więcej o projekcie na stronie i FB

Projekt "Dobry Początek" jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
8.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro