Reklama
Reklama

Politechnika Poznańska otworzyła kampus na byłym lotnisku. "Na nowoczesnym sprzęcie szkolą się piloci i studenci"

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Działalność Kampusu Kąkolewo zainaugurowana została we wtorek.

W zlokalizowanej na terenie lotniska w powiecie grodziskim przestrzeni naukowcy będą prowadzić prace badawcze i rozwojowe, ukierunkowane na innowacyjne rozwiązania w zakresie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (ICT), Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) i Załogowych Statków Powietrznych (ZSP).

"Projekt realizowany w Kąkolewie w ramach campusu Politechniki Poznańskiej jest byłym lotniskiem, które zostało na nowo zagospodarowane, jest bez wątpienia ważnym projektem" - podkreśla Marszałek Marek Woźniak. "Może on przynieść wiele sukcesów w innowacyjnych dziedzinach, wykorzystujących nowoczesne technologie - od obserwacji powierzchni ziemi, przez kwestie bezpieczeństwa i telekomunikację, po obserwację obiektów kosmicznych i nieba. Te wszystkie specjalności rozwijane są w campusie. To jednocześnie miejsce, gdzie na nowoczesnym sprzęcie szkolą się piloci i studenci Politechniki Poznańskiej. Kadra, stworzona w tym miejscu, będzie decydowała o potencjale naszego regionu, tradycyjnie szanującego i kochającego lotnictwo oraz mającym ambicje, by podążać za najbardziej innowacyjnymi regionami świata" - dodaje.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w dwóch formach finansowania projektu. Jedna to fundusz Unii Europejskiej przeznaczony m.in. na kilka projektów o nazwie "Aerosfera", które są realizowane. To kwoty przekraczające obecnie 36 milionów złotych dofinansowania.

"Z kolei druga sfera wsparcia aktywności lotniczych pochodzi z budżetu Województwa Wielkopolskiego" - dodaje Marszałek Woźniak. "Tu wspomnę zakup profesjonalnego symulatora lotów, na którym można szkolić pilotów, zakup samolotu Cesna. Współfinansowaliśmy również zbudowanie trzech replik samolotów Foker 7, które były samolotami przejętymi przez Powstańców Wielkopolskich na lotnisku Ławica. To był początek polskiego lotnictwa wojskowego" - dodaje.

W związku z projektem lotnisko zostało wyposażone w infrastrukturę naukowo-badawczą do realizacji prac B+R dla potrzeb transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej (pilotaż), logistyki (transport) oraz monitorowania w zakresie zasobów naturalnych, ochrony środowiska, zdarzeń i katastrof naturalnych. "Wzmocnione będą też działania nadzoru, dotyczące m.in. ruchu komunikacyjnego, katastrof, inspekcji i kontroli. Ponadto nowa infrastruktura będzie pomocna przy neutralizacji zdarzeń i katastrof" - informują przedstawiciele biura prasowego UMWW.

"Projekt "AEROSFERA. Lotnisko rzeczy" jest realizowany w ramach Osi priorytetowej 1 "Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka" Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Warte 21 mln zł przedsięwzięcie uzyskało decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego unijne dofinansowanie w wysokości ponad 13 mln zł" - podkreślają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro