Reklama
Reklama

Tak Stara Rzeźnia ma wyglądać po rewitalizacji. Przedstawiono koncepcję

Wizualizacja | fot. Materiały prasowe
Wizualizacja | fot. Materiały prasowe

Powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie nieco ponad 80 000 m2.

Vastint Poland przedstawił koncepcję rewitalizacji terenów poprzemysłowych z 1900 r. - Starej Rzeźni w Poznaniu. Zgodnie z jej założeniami, zabytkowe zabudowania dawnych zakładów mięsnych zostaną starannie odrestaurowane i wypełnione lokalami usługowymi, handlowymi, gastronomicznymi, a także powierzchnią kulturalno-wystawienniczą. Wokół placów, skwerów i alejek powstałych w miejsce wyburzonych obiektów z czasów PRL firma wybuduje budynki mieszkalne i biurowce.

Znakomite spektakle i musicale w Poznaniu: "1989", "Wyspa", "Chciałem być", "Sztafeta pokoleń", Gala Musicalowa, koncerty, filmy. Festiwal CZAS NA TEATR od 28.09 - kup bilet.
REKLAMA

"Zaprezentowana koncepcja to efekt wielomiesięcznej pracy zespołów architektów pod kierunkiem Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK, a także rezultat współpracy z władzami miasta, Architektem Miejskim, Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną" - informuje Ewa Łydkowska z firmy Vastint Poland. Plan rewitalizacji Starej Rzeźni jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych zorganizowanych przez władze miasta Poznania w ramach procedury uchwalania planu miejscowego.

"Zdajemy sobie sprawę, że ta okolica ma olbrzymie znaczenie dla Poznania. Tym bardziej zależało nam na wyeksponowaniu cennej architektury przemysłowej i zbudowaniu harmonijnego sąsiedztwa z zabytkowym otoczeniem: Starym Miastem, Wzgórzem św. Wojciecha ze Skałką i Cmentarzem Zasłużonych Wielkopolan, jak również z mającym powstać w tej okolicy Muzeum Powstania Wielkopolskiego i rekreacyjnymi terenami Cytadeli" - mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Sercem założenia jest centralny plac otoczony pierwotną zabudową historyczną, zaprojektowaną przez Feliksa Moritza. W całości zachowane zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, zostaną z pietyzmem odrestaurowane. Plac przed wejściem głównym od strony ul. Garbary stanie się przestrzenią publiczną. Zgodnie z zapowiedzią w projekcie zadbano również o to, by z serca kompleksu można było zobaczyć Wzgórze Św. Wojciecha i Stare Miasto.

"Choć zachowane zostaną fragmenty historycznego muru, chcemy, aby Stara Rzeźnia była miejscem ogólnodostępnym i przyjaznym dla wszystkich. Punkty spotkań, wydarzenia kulturalne i artystyczne będą przyciągać przechodniów i bywalców, przyjaciół i całe rodziny" - mówi Roger Andersson. "Będzie to istotna nowość, ponieważ od 1900 roku aż do zakończenia działalności przemysłowej ten teren był niedostępny dla mieszkańców Poznania, a przez kolejne dziesięciolecia tylko sporadycznie udostępniany na imprezy kulturalne i artystyczne oraz giełdę staroci. Ta inwestycja to szansa na aktywizację okolicy i podniesienie jej rangi" - dodaje.Nowe budynki, które uzupełnią historyczną zabudowę, zostaną przeznaczone na funkcje biurowe i mieszkalne.

W zachodniej i południowej części Starej Rzeźni powstanie szereg budynków mieszkalnych tworzących pierzeje od strony ulicy Grochowe Łąki oraz tzw. Nowej Bóżniczej. Na sprzedaż dla klientów indywidualnych przeznaczonych jest 550 mieszkań o zróżnicowanym metrażu. W północnej oraz północno-wschodniej części kompleksu, od ulicy Grochowe Łąki i Garbary, staną dwa budynki biurowe. Będą to obiekty o sześciu kondygnacjach nadziemnych oraz jednej podziemnej, przeznaczonej na garaż dla najemców.

"Z uwagi na ekologiczny charakter kompleksu oraz na oczekiwania mieszkańców Poznania aż 20 procent całkowitej powierzchni kompleksu przeznaczyliśmy na zieleń. Osiągniemy to przez wprowadzenie zieleni miejskiej, będącej kompozycją klombów, trawników, nasadzeń krzewów i drzew, oraz zazielenienie dachów. Oprócz tego priorytetowo potraktowaliśmy miejsca parkingowe dla rowerów, zarówno w postaci rowerowni przy budynkach mieszkalnych, jak i ogólnodostępnych parkingów dla rowerzystów przy każdym z budynków" - mówi Roger Andersson.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
16℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
3.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro