Reklama

Prawdziwe technologiczne cuda w Poznaniu. Korzystają z nich ukraińscy żołnierze!

Jeżeli ktoś traci nogę, to jest to ogromny dramat. Życie takiej osoby zmienia się diametralnie w ciągu krótkiej chwili. Dzięki unijnym dotacjom przedsiębiorcy szybko i profesjonalnie mogą pomóc takim osobom. W Poznaniu opracowano model stopy bionicznej.

Wizjonerskie, czasem wręcz szalone pomysły, do tego przedsiębiorcy, którym nie brakuje odwagi i wyobraźni oraz kapitał potrzebny na badania i rozwój - tak powstają innowacje. Dzięki nim świat idzie do przodu, a my możemy korzystać z najnowocześniejszych technologii. Takich inicjatyw nie brakuję w Poznaniu, a rodzimych przedsiębiorców wspierają w tych działaniach dotacje z Funduszy Europejskich.

Stopa bioniczna zamiast tradycyjnej protezy

Stopa wykonana jest z włókna węglowego, dzięki czemu jest niezwykle lekka i wytrzymała. Z takiej protezy skorzystali ostatnio ukraińscy żołnierze, którzy stracili nogę podczas walki na froncie. Aleksander z Kijowa w czerwcu nadepnął na minę przeciwpiechotną. Na początku września stawia już pierwsze kroki z pomocą protezy od Enforce Medical Technologies.

Firma oferuje szerokie wsparcie dla swoich pacjentów. Wykorzystują technologię motion-capture, by obserwować czy pacjent dobrze stawia kroki z protezą. Ponadto oferują całkowite wsparcie specjalistów, lekarzy czy programistów. Ci ostatni pracują właśnie nad nową aplikacją, która będzie łączyć się z protezą i dzięki temu pacjent będzie mógł samodzielnie zaktualizować oprogramowanie swojej stopy.

Miejskie lampy zamiast kamer monitoringu
Z kolei inny wielkopolski przedsiębiorca - firma Inwebit - produkuje miejskie lampy. Na pierwszy rzut oka są to takie same latarnie, które codziennie mijamy na naszych ulicach. Okazuje się jednak, że wnętrze skrywa wiele tajemnic i zaawansowanej technologii. Te lampy mogą rozmawiać ze sobą i tworzyć sieć sztucznej inteligencji.

Dzięki kamerom czy mikrofonom lampa może wykryć zagrożenie i przesłać niezbędne informacje do odpowiednich służb. Potrafi wykryć omdlenie, rozpoznać twarz przestępcy, ale również wyodrębnić dźwięk strzału czy wybuchu. Gdy sieć takich lamp stoi obok siebie w mieście, to potrafią one podać dokładną lokalizację zdarzenia. Takie rozwiązania mają poprawić bezpieczeństwo w miastach, ale również zadbać o zużycie energii. Czujniki odróżnią ruch człowieka od ruchu zwierzęcia i dopiero wtedy oświetlą nam drogę.

Innowacje autorstwa firm Enforce Medical Technologies oraz Inwebit są w gronie dziewiętnastu projektów nominowanych w pierwszej edycji plebiscytu "Łączy nas WIELkopolskiE" na najlepsze projekty dofinansowane ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014-2020). Więcej informacji na stronie laczynaswielkopolskie.pl

Więcej na temat innowacyjnych wynalazków wielkopolskich przedsiębiorców w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 93).



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
72.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro