Reklama
Reklama

Na czym polega leasing samochodu i kto może się o niego starać?

Leasing to najpopularniejsze źródło zewnętrznego finansowania samochodów przez firmy. Mogą jednak korzystać z niego nie tylko przedsiębiorcy. Z leasingiem wiąże się wiele zalet, które wpływają na jego atrakcyjność. Wyjaśniamy, na czym polega ta forma finansowania i pod jakimi warunkami można z niej skorzystać.

Ogólne zasady leasingu samochodowego

Leasing to zbliżona do dzierżawy umowa cywilnoprawna, która pozwala leasingobiorcy korzystać z samochodu w zamian za opłacanie w terminie rat. Przez cały okres leasingu formalnym właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, a po zakończeniu umowy istnieje możliwość jego przejęcia na własność.

Leasingobiorca powinien użytkować samochód zgodnie z zapisami OWUL (Ogólnych Warunków Umowy Leasingu). Bez zgody firmy leasingowej nie można udostępniać pojazdu osobie trzeciej, wyjeżdżać nim za granicę ani poddawać tuningowi. Uzyskanie pozwolenia wymaga wniesienia opłaty manipulacyjnej na rzecz finansującego. Istnieje również obowiązek objęcia samochodu rozszerzoną polisą ubezpieczeniową - OC, AC i NNW.

Leasing operacyjny a finansowy

Można zdecydować się na operacyjny lub finansowy leasing samochodu. Umowa leasingu operacyjnego auta powinna trwać minimum 24 miesiące, a finansowego może zostać zawarta na krótszy okres - nawet 6 miesięcy. Przedsiębiorca decydujący się na leasing finansowy ma prawo od razu po zawarciu umowy wprowadzić pojazd do majątku swojej firmy i dokonywać jego amortyzacji.

Po zapłaceniu ostatniej raty w leasingu operacyjnym, leasingobiorca może zdecydować się na wykup lub zwrócenie auta firmie leasingowej. W leasingu finansowym nie ma wykupu, ponieważ prawo własności do samochodu przechodzi automatycznie na korzystającego.

Kto może wziąć auto w leasing?

Leasing jest popularnym sposobem finansowania samochodów przez przedsiębiorców. Mogą z niego skorzystać firmy z dowolnej branży oraz bez względu na formę prowadzenia działalności gospodarczej. Leasing jest dostępny zarówno dla płatników VAT, jak i przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku. Samochód można sfinansować leasingiem pod warunkiem, że prowadzi się firmę od co najmniej sześciu miesięcy.

Leasing samochodów to również korzystna forma finansowania dla rolników - w tym nieposiadających numeru NIP, a także dla lekarzy i podmiotów prowadzących działalność leczniczą.

Główne zalety leasingu

Istnieje wiele powodów, dla których warto wziąć auto w leasing. Poniżej wskazujemy najważniejsze z nich.

Możliwość wyboru samochodu dowolnej marki

Firmy leasingowe finansują nowe i używane auta wszystkich popularnych marek. Dostępny jest m.in. leasing samochodowy Forda, Toyoty, Skody, Volkswagena, BMW, Mercedesa, Audi czy KIA. Leasingiem można sfinansować nie tylko auta osobowe, lecz także dostawcze i ciężarowe.

Brak zamrażania kapitału

Zawarcie umowy leasingu jest możliwe przy niedużej wpłacie własnej. Przedsiębiorca opłaca raty leasingowe ze swoich bieżących przychodów, dzięki czemu nie obciąża zbytnio budżetu. Pozostałe środki może przeznaczyć na dowolne cele, np. inne inwestycje.

Elastyczne warunki umowy

Warunki leasingu i okres trwania umowy mogą zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb leasingobiorcy. Niektóre firmy leasingowe umożliwiają zmianę ustalonego harmonogramu spłaty oraz wysokości rat.

Łatwa dostępność

Leasingodawcy nie weryfikują szczegółowo zdolności leasingowej wnioskodawcy. Zwykle zastosowanie ma procedura uproszczona, co wymaga jedynie okazania pisemnego oświadczenia o wynikach finansowych firmy. Dzięki temu decyzja może zostać wydana nawet od ręki.

Czy jest możliwy leasing dla osoby prywatnej?

Niektóre firmy mają w swojej ofercie leasing konsumencki, czyli opcję dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Warunki finansowania są podobne jak w przypadku przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie korzystne głównie dla osób, którym bank odmawia kredytu z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej.

Samochody w leasingu konsumenckim są dostępne nie tylko dla pracowników na umowie o pracę, lecz także osób uzyskujących dochody z innych źródeł. Leasingodawcy stosują uproszczoną procedurę weryfikacyjną, która wymaga przedstawienia jedynie oświadczenia o średnich dochodach i dokumentu tożsamości. Konieczne może być również wniesienie czynszu inicjalnego.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
10℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
19.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro