Reklama
Reklama

Od rana na linii 190 kursowały wyłącznie najbardziej pojemne autobusy. Czy było lepiej?

fot. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.
fot. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

ZTM planuje kolejne usprawnienia komunikacji miejskiej w związku z remontem PST.

Po rozpoczęciu remontu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, łącząca Piątkowo i Winogrady z centrum linia autobusowa numer 190 stała się jedną z najbardziej popularnych w mieście. Już w sierpniu notowaliśmy na niej największy wzrost pasażerów - powiedział Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Mimo wzrostu liczby pasażerów ZTM deklaruje, że nie odnotował 1 września przepełnień w autobusie. Te pojawiły się dopiero w piątek, 2 września rano. W związku z tym, w celu poprawy warunków komunikacyjnych na trasie z Wilczaka do centrum, podjęto decyzję, żeby już w poniedziałek od pierwszych kursów obsługa tej linii odbywała się wyłącznie najbardziej pojemnymi autobusami przegubowymi. Autobusy o długości 12 m, które standardowo obsługiwały tę linię, zostały skierowane gdzie indziej - podaje ZTM i deklaruje, że w poniedziałek od rana sytuacja znacznie poprawiła się. ZTM zapewnia, że będzie monitorować na bieżąco sytuację tej oraz innych linii łączących północ Poznania z centrum.

W celu zwiększenia liczby połączeń autobusowych na ulicach Szelągowskiej i Garbary rozważana jest czasowa zmiana trasy linii nr 183. Autobus z pętli Rondo Śródka pojedzie ulicami Wyszyńskiego i Estkowskiego, następnie przez Garbary i Szelągowską do ulicy Serbskiej i dalej stałą trasą w kierunku Szarych Szeregów.

ZTM, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, chce zwiększyć częstotliwość kursowania autobusu zastępczego za PST, tj. linii nr T12, do 3 minut w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Z obserwacji Zarządu Transportu Miejskiego po sierpniowym zamknięciu PST wynika, że wśród 4 linii tramwajowych, których zadaniem było przejęcie części pasażerów z PST najwięcej korzystało z linii nr 10 i 15. Wśród linii autobusowych, które były zalecane jako alternatywa dla PST, najwięcej pasażerów przesiadło się na linie numer: 190 oraz 168, 174, 191 i 193. Mniejszym powodzeniem cieszą się obecnie linie nr 182 i 185, co można tłumaczyć tym, że część pasażerów dojeżdżała tymi liniami do trasy PST, a teraz korzystają z innych linii - podaje ZTM.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro