Reklama
Reklama

Dożynki Miejskie w parku Wilsona. Obcowanie z kulturą wiejską

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Zabawę rozpoczął korowód dożynkowy. Kolorowy pochód wyruszył o godz. 14:00 sprzed kościoła p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej.

Jego uczestnicy przeszli ul. Śniadeckich do muszli koncertowej w parku Wilsona. O godz. 15:00 obrzęd dożynkowy przedstawi zespół Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej. Później na scenie zaprezentowała się także folkowa kapela "Zza Winkla" oraz Zespół Instrumentów Dętych Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Stanisława Gruszki.

Na Dożynkach wystąpi również zespół "Z Głową W Chmurach", którego pokazy będzie można oglądać dwukrotnie - o godz. 17:00 i 18:30. Potańcówka z Grupą swingującą wystartuje o godz. 17:30, a o godz. 19:15 rozpoczną się konkursy z wiedzy rolniczej. Do wygrania bezpłatna nauka języka obcego, czy wejściówki do aquaparku. Na zakończenie w muszli koncertowej wystąpi Pierwsza Poznańska Orkiestra Niesymfoniczna Ukulele.

Miejskiej Dożynki będą też wehikułem czasu. To za sprawą wioski ginących zawodów z warsztatem garncarskim, zielarskim, powroźnika, łyżkarza, a także muzeum wyposażenia gospodarstwa chłopskiego. W programie znalazły się również pokazy florystyczne, wystawa gołębi i królików, warsztaty z pierwszej pomocy, animacje dla dzieci. Na uczestników dożynek czekać będzie również grochówka z kotła czy History Land, czyli wyjątkowa ekspozycja z klocków lego - informuje Miasto Poznań.

Według danych miasta Poznań - Poznań kojarzony jest przede wszystkim jako ważny ośrodek handlu, kultury i nauki. Tymczasem w stolicy Wielkopolski 7 694 ha stanowią użytki rolne. Najwięcej gospodarstw znajduje się w Spławiu, Garaszewie, Pokrzywnie, Minikowie, Głuszynie, Radojewie, a także na Krzesinach, Starołęce i Morasku. Uprawiane są zboża, rzepak, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki czy warzywa gruntowe. Prowadzona jest też produkcja kwiatów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
32.02 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro