Reklama
Reklama

Plaga szczurów w mieście. Tym razem widać je na skwerze Romana Wilhelmiego i na dworcu PKP

fot. Czytelniczka
fot. Czytelniczka

Mieszkańcy Poznania informują nas o nowych siedliskach gryzoni.

W czwartek pisaliśmy o deratyzacji, która rozpoczęła się 1 września głównie w budynkach typu lokale gastronomiczne, szpitale, kamienice i tym podobne. Problem jednak okazał się mieć dużo szerszy zasięg. Poznaniacy po publikacji czwartkowego artykułu wysłali nam zdjęcia i filmy, na których widać spacerujące w parkach i skwerach szczury.

- Taka sytuacja na Skwerze Romana Wilhelmiego. Cała rodzinka szczurów. Nie wiem co one tam zajadają, ale musi być dobre bo ptaszki tez dziabały - napisała Czytelniczka w piątek po godzinie 15:00.

Do redakcji wpłynęła również informacja o szczurach znajdujących się na dworcu PKP - Chciałabym poinformować, że od połowy sierpnia widuję szczury w okolicach Dworca PKP, na odcinku pomiędzy dworcem letnim (4b), a mostem dworcowym idąc peronem. Dwa tygodnie temu na odcinku 30 metrów obok mnie lub przede mną przebiegło w sumie 5 szczurów w ciągu kilku dni. W tym tygodniu widziałam jak szczur podchodził do mężczyzn siedzących do murku, więc można założyć, że nie boją się ludzi. To chyba teren PKP, ale przydałaby się tam również deratyzacja - napisała w czwartek Czytelniczka.

Od niedawno miasto Poznań wprowadziło nowe zasady deratyzacji, ma ona odbywać się dwa razy w roku. Wynika to z tego, że w mieście pojawia się coraz więcej gryzoni. Widząc szczury, warto zawiadomić odpowiednie służby, ponieważ gryzonie te mogą przenosić szereg chorób zagrażających człowiekowi. Eksperci z portalu zdrowie.gazeta.pl wymieniają takie choroby jak: histoplazmoza, gorączka szczurza, choroba Weila, gorączka krwotoczna, tyfus plamisty oraz hymenolepioza. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt ze szczurem (na przykład ugryzienie) oraz poprzez kontakt z jego odchodami. W przypadku histoplazmowy do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie zainfekowanego przez szczury powietrza. Choroba objawia się gorączką, suchym kaszlem i bólem w klatce piersiowej.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro