Reklama
Reklama

Ogromny chaos przy rekrutacji. Gdzie udać się po pomoc?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / pixabay.com

Wydział Oświaty UMP zapewnia, że żadne dziecko nie zostanie bez miejsca w szkole średniej.

Jak przekazywali miejscy urzędnicy zaraz po zakończeniu pierwszego etapu, w tegorocznej rekrutacji do szkół Miasta Poznania i Powiatu Poznańskiego złożono 13 253 wnioski. Najwięcej, bo aż 9849 kandydatów starało się o przyjęcie do liceum ogólnokształcącego, 3664 do technikum, a 834 do szkoły branżowej I stopnia. W rekrutacji na rok szkolny 2022/23, 374 wnioski zostały złożone przez uczniów obywateli Ukrainy, absolwentów klas ósmych.

Do wybranej szkoły zakwalifikowało się 9366 uczniów (4182 do liceów, 3878 do techników i 1306 do szkół branżowych I stopnia). Liczba niezakwalifikowanych kandydatów wynosi 3854 (te osoby, na obecnym etapie rekrutacji, nie zostały zakwalifikowane do żadnej ze wskazanej przez siebie szkoły) - informowali przedstawiciele miasta.

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do wybranej szkoły, musieli do 1 sierpnia, do godziny 15:00 potwierdzić wolę przyjęcia. Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych została ogłoszona 2 sierpnia. Następnie listę wolnych miejsc w całej Wielkopolsce opublikowało Kuratorium Oświaty. Okazało się, że wciąż jest ich bardzo mało. Następnego dnia ruszyła rekrutacja uzupełniająca, jej wyniki poznaliśmy w połowie sierpnia. To nie rozwiązało problemu, nadal bez szkoły pozostawało ponad 1200 uczniów. Miasto wówczas zapewniało, że nikt nie zostanie bez pomocy i że dla każdego miejsce się znajdzie. Do początku nowego roku szkolnego jednak problemu rozwiązać się nie udało, choć zniesiono nawet limity uczniów w klasach - teraz może się w nich uczyć ponad 30.

Temat wzbudzał i wzbudza ogromne emocje wśród rodziców i uczniów. Jesteśmy po wizycie w Urzędzie Miasta na Libelta. Dzieci, które się nie dostały, mają bonusowo ,,dodatkowe" 2 tygodnie wakacji, ponieważ miasto nie ma dla 800 dzieci miejsc w szkołach. Może warto się dowiedzieć, jak miasto ma zamiar ten problem rozwiązać? Brakuje mi już nerwów i wyczerpały mi się możliwości interwencji - jeszcze w czwartek pisała jedna z naszych Czytelniczek. Podobnych informacji było więcej. Co najgorsze, większość osób nie wie gdzie szukać pomocy i odpowiedzi, jak ten problem rozwiązać.

Mimo dramatycznej sytuacji Wydział Oświaty UMP zapewnia, że żadne dziecko nie zostanie bez miejsca w szkole średniej. Pomoc ma zostać udzielona każdej osobie, która nie dostała się do placówki ponadpodstawowej w Poznaniu.

Sytuacja związana z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych w naszym kraju jest trudna, ma to odzwierciedlenie także w Poznaniu - zaznacza Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. Zrozumiałe jest zdenerwowanie rodziców oraz uczniów. Miasto zrobiło więcej niż mogło, celem rozwiązania zaistniałego problemu - dodaje.

Wydział Oświaty UMP zapewnia, że każde dziecko z terenu miasta Poznania znajdzie miejsce w szkole, w której będzie mogło kontynuować naukę. Do tej pory zwiększono już limity miejsc w szkołach, jak i zostały otworzone w nich nowe oddziały - informują miejscy urzędnicy.

Dzieci, które nie zostały przyjęte do żadnej szkoły, oraz ich rodzice, mogą 2 i 5 września w godz. 9:00-12:00 przyjść do Wydziału Oświaty przy ul. Libelta. Tam zostaną im udzielone informacje oraz wsparcie w przyjęciu dziecka do szkoły ponadpodstawowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
12.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro