Reklama

Szkoła policealna - co to takiego?

Czy słyszałeś o szkołach policealnych? Całkiem możliwe! Choć na pewno nie należą one do najbardziej rozpoznawalnych. Jednak jeszcze mniej osób wie, jak faktycznie działają takie placówki, co dają i czy warto skorzystać z ich usług. W tym tekście odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Co to szkoła policealna?

Mówiąc o tzw. policealkach zacząć trzeba od podstaw. Jak sama nazwa wskazuje, szkoły tego typu przeznaczone są dla osób po liceum, a więc z wykształceniem średnim. Oznacza to, że mogą do nich zapisać się także absolwenci techników. Co jednak ważne, w odróżnieniu od studiów wyższych, aby zapisać się do policealki, nie trzeba zdać matury.

Bardzo ważną cechą charakterystyczną szkół policealnych, jest ich otwartość. Mogą się do nich zapisać wszystkie osoby pełnoletnie, które spełniają kryterium wykształcenia - a więc także 30-, 40- czy nawet 60-latkowie! Co więcej, ukończyć można dowolną liczbę kierunków. A jak długo trwa nauka?

Ile trwa szkoła policealna?

Czas trwania szkoły policealnej to bardzo ważny temat. Zależy on od kierunku - część z nich trwa 2 lata - np. kosmetyka czy masażysta, istnieją jednak też opcje półtoraroczne i roczne - florystyka czy asystentka stomatologiczna. Co jednak najważniejsze, niektóre placówki edukacyjne prowadzą tzw. roczne szkoły policealne, w ramach edukacji niepublicznej. Oferują one jednak dużo mniej niż zwykłe policealki. Przede wszystkim jakość nauki i kwalifikacje na nich zdobywane są bardzo wątpliwe i w żaden sposób niepotwierdzone. Dlatego też placówki takie nie otrzymują dotacji, przez co nauka w nich jest płatna.

Szkoła policealna - jak wygląda nauka?

W przypadku szkół dla osób dorosłych olbrzymie znaczenie ma też system nauki. W końcu wiele osób chciałoby łączyć naukę z pracą lub innymi obowiązkami. Policealki dają taką możliwość, gdyż zajęcia w nich prowadzone są w dwóch trybach:

1. Zaocznym - czyli zajęcia odbywają się w soboty i niedziele,

2. Wieczorowym - zajęcia realizowane są w soboty, niedziele i jeden dzień w tygodniu - ale w godzinach popołudniowo-wieczornych.

Oznacza to, że bez problemu można połączyć pracę zawodową w tygodniu czy studia dzienne z nauką w szkole policealnej. Warto też dodać, że zajęcia w trybie zaocznym z reguły ograniczają się do dwóch zjazdów w miesiącu - dzięki temu nie są one szczególnie obciążające.

Sama nauka w szkołach policealnych podzielona jest na kształcenie teoretyczne oraz praktyczne - często realizowany w pracowniach specjalistycznych. Dodatkowo każdy słuchacz musi też odbyć praktyki zawodowe, których długość uzależniona jest od kierunku.

Szkoła policealna - co daje?

Jedynie rok lub dwa lata nauki za darmo i zdobycie zawodu - brzmi nieźle! Ale to nie wszystkie zalety szkół policealnych. Co jeszcze daje nauka w policealkach?

- Potwierdzone kwalifikacje - zwieńczeniem edukacji jest zewnętrzny egzamin zawodowy. Po jego zdaniu otrzymuje się dyplom MEN, który jest uznawany w kraju i za granicą.

- Legitymację - uprawnia ona do zniżek ustawowych w komunikacji zbiorowej i wielu instytucjach.

- Status ucznia - obejmuje on słuchaczy do 26 roku życia. Dzięki niemu składki na ZUS w pracy są opłacane przez państwo.

- Zaświadczenia do MOPS, ZUS itp. - osoby pobierające świadczenia zapisując się do szkoły policealnej, mogą dalej z nich korzystać na czas nauki.

- Możliwość zdobycia dodatkowych kompetencji - na wielu kierunkach organizowane są dodatkowe zajęcia, kursy i szkolenia.

Jaka szkoła policealna jest najlepsza?

Czy więc pójście do szkoły policealnej ma sens? Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Zawsze jednak warto najpierw dobrze rozejrzeć się wśród ofert edukacyjnych poszczególnych placówek. Jedną z najlepszych ma na pewno Cosinus w Poznaniu. Szkoła ta jest całkowicie bezpłatna - darmowe są także egzaminy i wydawanie dokumentów. Co więcej, słuchacze tej placówki mogą liczyć na przyjaznych nauczycieli z dużym doświadczeniem oraz dobrze wyposażone pracownie kosmetyczne czy stomatologiczne.

Mimo że rok szkolny zaczął się już kilka dni temu, to w dalszym ciągu możliwy jest zapis do Cosinusa. Aby to zrobić, najlepiej najpierw odwiedzić stronę zapisy online. Rejestrując się tam, rezerwujesz miejsce i skracasz czas, który poświęcisz na wizytę w sekretariacie!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Alert RCB trafił do mieszkańców ośmiu wielkopolskich powiatów. Chodzi o warunki pogodowe
16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro