Reklama
Reklama

Ratusz będzie należał do miasta

Poznański Ratusz, a wraz z nim Muzeum Historii Miasta Poznania, zostanie przejęte przez miasto. Prezydent na dniach podpisze umowę w tej sprawie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego . Z rozwiązań zaproponowanych przez miasto nie jest jednak zadowolone Muzeum Narodowe.

Ratusz zostanie oficjalnie przejęty przez miasto. W ciągu najbliższych tygodni władze miasta podpiszą w tej sprawie list intencyjny z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdanem Zdrojewskim. Samorząd już od dawna stara się o jego przejęcie. Pierwszym powodem jest tradycja. Drugie - znacznie ważniejszym - jest fakt, że budowla wymaga remontu, a tego Poznań nie może przeprowadzić, dopóki Ratusz należy do państwa.

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy miasto miałoby przejąć należący do państwa ratusz wraz z znajdującym się w nim Muzeum Historii Miasta Poznania. W zamian Muzeum Narodowe, które obecnie sprawuje piecze nad budynkiem, miałoby przejąć dwie miejskie kamienice znajdujące się w sąsiedztwie Muzeum Instrumentów Muzycznych. Władze Muzeum Narodowego uważają jednak, że jest to nierówna wymiana.

Muzeum Narodowe od lat stara się od miasta o budynek przy zbiegu ulic Paderewskiego i Sierocej. Ten jednak w połowie jest dzierżawiony przez prywatnych inwestorów. W razie zerwania umów miasto musiałoby zapłacić wysokie odszkodowania.

Przekazanie ratusza wraz z kilkoma kamienicami odbędzie się według ściśle ustalonego harmonogramu. Ostatecznie może potrwać nawet rok.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.88 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro