Reklama
Reklama

Miasto odpowiada w sprawie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych: 9 nowych klas i dodatkowe miejsca w już utworzonych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / pixabay.com

Część uczniów wciąż nie dostała się do żadnej szkoły średniej.

Już w poniedziałek pisaliśmy o problemach absolwentów szkół podstawowych, którzy nie zostali przyjęci do żadnej ze szkół ponadpodstawowych w Poznaniu. W takiej sytuacji, nawet po rekrutacji uzupełniającej, było około 800 młodych poznaniaków.

Co na to miasto? W poniedziałek w godzinach popołudniowych urzędnicy poinformowali, że podjęto decyzję o utworzeniu dziewięciu dodatkowych klas w Poznaniu. W których szkołach? W Zespole Szkół Budownictwa Nr 1, Zespole Szkół Odzieżowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespole Szkół Zawodowych nr 6 oraz w Zespole Szkół Elektrycznych nr 2. To dodatkowo 270 miejsc dla uczniów.

Ale to nie koniec. - Ponadto w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych podjęliśmy decyzję o zniesieniu limitu 30 uczniów w oddziale, pozostawiając decyzję o przyjęciu w rękach dyrektorów szkół - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. - Mamy nadzieję, że w każdym oddziale klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej powstanie przynajmniej jedno wolne miejsce, co przyniesie dodatkowo 298 miejsc - dodaje.

Jak łatwo policzyć - razem to 568 miejsc. Wcześniej kuratorium ogłosiło listę wolnych miejsc w Poznaniu podając, że w szkołach pozostało około 380 miejsc dla uczniów, w tym zaledwie kilkanaście w liceach. W sumie to więc około 1000 miejsc, które, zdaniem miasta, mają zapewnić wszystkim poznańskim uczniom edukację w szkole ponadpodstawowej.

- Informację o wolnych miejscach będzie można znaleźć na stronie internetowej www.nabor.pcss.pl oraz w aktualnościach na Poznańskim Serwisie Oświatowym (od 30 sierpnia). Zgodnie z przepisami Prawa oświatowego, w trakcie roku szkolnego, czyli po 1 września, decyzję o przyjęciu ucznia do szkoły (w tym do klas pierwszych i klas wstępnych), podejmuje dyrektor placówki - zaznaczają urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
18℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro