Reklama
Reklama

Dealer samochodów używanych z zarzutami prezesa UOKiK

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Obi - @pixel6propix
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Obi - @pixel6propix

Salon ma m.in. w Poznaniu.

Chodzi o spółkę Autocentrum AAA Auto z Piaseczna, która w Polsce ma 14 salonów, w tym w Poznaniu. Samochody sprzedaje nie tylko stacjonarnie, ale też przez internet. - Podstawą podjęcia działań były sygnały od konsumentów, którzy informowali, że sprzedaż pojazdów odbywała się na niezrozumiałych zasadach. Mogło to wprowadzać w błąd na etapie podejmowania decyzji o zakupie auta i zawarcia umowy - wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sprawdzono więc praktyki dealera. Jak ustalono, na stronach internetowych: aaaauto.pl oraz otomoto.pl brakowało informacji, że podczas transakcji do ceny auta zostanie doliczona opłata za dodatkową usługę. - Konsumenci, którzy decydowali się na zakup, rezerwując wcześniej wybrany pojazd, dopiero podczas wizyty w salonie sprzedaży AUTOCENTRUM dowiadywali się, że do prezentowanej ceny pojazdu należy doliczyć dodatkową opłatę w wysokości około 1300 zł. Co przy tym istotne, sprzedawcy wskazywali na różne powody naliczania opłaty, np. że jest to "opłata za przygotowanie auta", "za dezynfekcję w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną", czy "opłata za sprawdzenie legalności pojazdu".

Ale to nie koniec. Dodatkowo w cenie pojazdu uwzględniano koszt produktu ubezpieczeniowego, którego klienci wcale nie zamierzali kupować. - Postawiłem zrzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów spółce AUTOCENTRUM AAA AUTO, sprzedawcy używanych samochodów. Cena dla konsumentów jest podstawową informacją decydującą o wyborze. Zgodnie z naszymi ustaleniami oraz otrzymanymi sygnałami, dopiero na etapie podpisywania umowy konsumenci dowiadywali się, że muszą opłacić dodatkowe usługi, o których nie mieli dotąd pojęcia - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

W oddzielnym postępowaniu zakwestionowano warunki umów stosowane przez AUTOCENTRUM AAA AUTO. Urząd przypuszcza, że klauzule stosowane w umowach sprzedaży mogły umożliwiać spółce uchylenie się od odpowiedzialności za ewentualne wady pojazdu.

Jeśli postawione zarzuty potwierdzą się, spółce grozi kara do 10 procent rocznego obrotu oraz, co oczywiste, konieczność zaprzestania praktyk.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro