Reklama

Glapiński o stopach procentowych: co nas czeka?

fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef Narodowego Banku Polskiego zdradził, jakie są prawdopodobne scenariusze.

W wywiadzie dla Business Insider Polska Adam Glapiński powiedział, że Rada Polityki Pieniężnej "podwyższy stopy jeden raz o 25 punktów bazowych lub dwa razy po 25 punktów bazowych". Dodał jednak, że nie można wykluczyć zakończenia podwyższania stóp procentowych, ale równocześnie RPP zostawia sobie pole manewru, by ewentualnie powrócić do podwyżek.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Sama podwyżka o 25 pb byłaby już sygnałem, że hamujemy cykl podwyżek, ale jeszcze się przyglądamy sytuacji i nie jesteśmy pewni, kiedy powiemy: czas na koniec cyklu - powiedział w wywiadzie Glapiński.

Jak podkreślił szef NBP, nie wie on, co zrobi rząd, bo nie jest w stałym kontakcie z rządzącymi. A z prognoz wynika, że w styczniu możemy mieć do czynienia ponownie z podwyższoną inflacją.

Adam Glapiński zaznaczył, że w RPP są różnice zdań, więc nie potrafi do końca przewidzieć, co zadzieje się na wrześniowym posiedzeniu decyzyjnym, ale bardzo chciałby, aby zakończyło się na niewielkim podniesieniu stóp procenowych lub na braku podwyżki.

Kiedy możemy się spodziewać obniżki stóp procentowych? Zdaniem prezesa NBP, można na to liczyć w ostatnim kwartale przyszłego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro