Reklama
Reklama

Pociągi na południu Wielkopolski "pojadą nawet dwukrotnie szybciej niż obecnie"

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

Szybsze przejazdy pociągów zapewni przebudowa linii kolejowej na odcinku Koźmin Wielkopolski - Jarocin. Pasażerowie zyskają krótsze podróże m.in. z Poznania do Krotoszyna i z Jarocina do Milicza.

Już z początkiem września ruszą zasadnicze prace na ok. 14 km trasie. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., za ok. 44 mln zł ze środków budżetowych, przewidywana jest do drugiej połowy 2023 roku.

Dzięki przebudowie na ok. 14 km odcinku Koźmin Wielkopolski - Jarocin (linia kolejowa Oleśnica - Chojnice, nr 281) pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/h - nawet dwukrotnie szybciej niż obecnie. Podróże między Koźminem Wielkopolskim a Jarocinem skrócą się z ok. 20 min do ok. 15 min. Zapewnione będą dogodniejsze połączenia regionalne i międzywojewódzkie, m.in. między Poznaniem a Krotoszynem oraz Jarocinem a Miliczem na Dolnym Śląsku, a także lepsze warunki dla przewozu towarów linią, która łączy Dolny Śląsk z Pomorzem - informuje Radosław Śledziński z PKP PLK.

Sprawniejsze podróże ma zapewnić wymiana toru, elementów sieci trakcyjnej i urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym na całym odcinku. Na stacji Koźmin Wielkopolski przewidziano nowe rozjazdy, które umożliwią płynną zmianę toru jazdy pociągów.

Planowana jest też modernizacja 12 przejazdów kolejowo-drogowych. Skrzyżowania m.in. w Koźminie Wielkopolskim, Nowej Obrze i Golinie zyskają nową nawierzchnię oraz oznakowanie. Na części przejazdów będą dodatkowe zabezpieczenia - sygnalizacja świetlna, która wspomoże kierowców przy przekraczaniu toru. Wyremontowane przepusty wraz z odnowionymi konstrukcjami m.in. mostu i wiaduktu w Golinie (na ul. Bielawy) na lata zapewnią bezpieczne przejazdy pociągów - dodaje Śledziński.

Zasadnicze prace rozpoczną się w poniedziałek, 5 września. Wykonawca organizuje już plac budowy. Ze względu na zakres prac na jednotorowym odcinku, w porozumieniu z przewoźnikami, do czerwca 2023 r. dla podróżnych obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro