Reklama
Reklama

W których "dzielnicach" Poznania mieszkańcy są najszczęśliwsi? Są wyniki badań

fot. archiwum
fot. archiwum

Raport "Szczęśliwy dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb" przygotowały Otodom oraz ThinkCo.

- Badanie Otodom pokazało, że okolice, w których mieszkamy, są oceniane lepiej niż całe miasta - dotyczy to zarówno każdego z 12 największych ośrodków w kraju, jak i wyników w Polsce ogółem. Po przyjrzeniu się dzielnicom największych miast okazuje się, że również tam większość respondentów czuje się lepiej w swojej najbliższej okolicy. Różnice między wynikami poczucia szczęścia nie są duże, ale schemat myślenia o przewadze okolicy nad miastem jest zaskakująco powszechny - czytamy w podsumowaniu raportu.

Jak jest w przypadku Poznania? Mieszkańców zapytano o to, jak szczęśliwi są w swoim mieście i w swojej okolicy. W przypadku miasta "szczęśliwych" i "maksymalnie szczęśliwych" jest 66 procent ankietowych. W przypadku okolicy - 69%. - W odróżnieniu od większości miast w niemal wszystkich grupach wiekowych utrzymuje się podobny odsetek osób szczęśliwych (67-75%), choć podobnie jak w całym kraju znacząco spada on wśród osób powyżej 70. roku życia (47%) - wynika z raportu.

Przejdźmy do konkretów. Gdzie w Poznaniu mieszkańcy są najszczęśliwsi? Biorąc pod uwagę okolicę, w jakiej mieszkamy, numerem jeden są Rataje. Aż 80 procent pytanych mieszkańców Rataj twierdzi, że w swojej okolicy są szczęśliwi bądź maksymalnie szczęśliwi. Drugie miejsce, z wynikiem 79%, zajęły Naramowice-Morasko-Umultowo. Ostatnie miejsce na podium (77%) należy do Górczyna. Gdzie mieszka najmniej szczęśliwych mieszkańców? Najgorszy wynik odnotowano w rejonie Zawady-Miłostowo-Główna. Tam zaledwie połowa pytanych mieszkańców twierdzi, że jest szczęśliwa lub maksymalnie szczęśliwa w swojej okolicy. Szczęśliwych jest 59% pytanych mieszkańców Starego Miasta - Ostrowa Tumskiego. Trzeci od końca wynik (61%) odnotowano w rejonie Starołęka - Dębiec - Świerczewo.

- Jako pozytywne elementy życia w mieście badani wskazywali najczęściej komunikację miejską i dojazd (34%), dostępność sklepów (32%) oraz dostęp do rozrywki i atrakcji kulturalnych (31%). Na tle innych dużych miast Poznań wyróżnia się wysokim odsetkiem osób uznających bezpieczeństwo za główną zaletę miasta (26%). Częściej niż w większości dużych polskich miast badani zwracają ponadto uwagę na zadbanie i czystość (18%) oraz dostęp do miejsc rekreacji (21%) - czytamy w opracowaniu.

Co negatywnie wpływa na poczucie szczęścia w Poznaniu? Zdaniem ankietowanych są to koszty życia, środowisko naturalne i relacje sąsiedzkie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
16.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro