Reklama

Mieszkańcy Starego Rynku chcą korzystać z kopert dla dostaw do 15 minut. Okazuje się, że jest to skomplikowane

Koperty na Starym Rynku. | fot. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu
Koperty na Starym Rynku. | fot. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu

Zwróciła się do nas w tej sprawie Czytelniczka.

- Jestem mieszkanką Starego Rynku. Chcielibyśmy, aby umożliwiono nam, mieszkańcom Starego Rynku, korzystanie z kopert dla dostaw do 15 minut w celu przeniesienia cięższych przedmiotów, na przykład zakupów. Koperty te nie są wykorzystywane na przykład w godzinach popołudniowych - napisała w czwartek Czytelniczka i wyjaśniła, że interweniowała już w tej sprawie w Poznańskich Inwestycjach Miejskich, które są odpowiedzialne za remont na Starym Rynku

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Moja interwencja w PiM nie przyniosła pozytywnych skutków. Dostałam bowiem odpowiedź, że koperty pozostają w gestii Miejskiego Inżyniera Ruchu, który stwierdził, że nie są w stanie zweryfikować, kto jest mieszkańcem Starego Rynku, a kto nie. Każdy mógłby stawać na kopertach - wytłumaczyła Czytelniczka.

Sytuacja na Starym Rynku podczas remontów jest skomplikowana nie tylko dla mieszkańców, czy dostawców, ale również dla restauratorów, do których klienci mają często kłopot z dotarciem. W międzyczasie restauratorzy wpadali nawet na pomysły, żeby umieszczać przy wejściu do lokalu banery i ścianki z widokiem na Stary Rynek, jeszcze sprzed remontu. Miało to przyciągnąć turystów, którzy narzekali na brak możliwości wykonania zdjęcia w centrum miasta, będące głównym obiektem fotografii.

- Jeżeli chodzi o moją opinię, to my mieszkańcy mamy zezwolenia B1 (na wjazd na płytę Starego Rynku), oczywiście teraz nie możemy korzystać z tego zezwolenia, chyba że do tej weryfikacji, o której mówiłam wcześniej. Jako mieszkańcy Starego Rynku jesteśmy już umęczeni tą sytuacją - podsumowała Czytelniczka.

Jak informowało ZDM, łącznie na Starym Rynku funkcjonują 22 koperty dedykowane pojazdom dostawczym. Zgodnie z nowymi zasadami dostawcy mogą wjeżdżać na ulice wokół i na płytę Starego Rynku (objęte zakazem ruchem) w godzinach od 6 do 10. To dlatego, że później w tym rejonie pojawia się wielu turystów, a lawirujące pomiędzy nimi samochody dostawców powodują duże zagrożenie. Choć obecnie ruch na ulicach, chodnikach i samej płycie Starego Rynku jest niewielki, to wprowadzona zmiana powoli przyzwyczaić się kierowcom do nowych zasad - czytamy na stronie ZDM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro