Reklama
Reklama

Trwa remont fragmentu muru oporowego Warty

fot. PIM
fot. PIM

Prace ruszyły w czerwcu.

Wzmocnienia wymagał około 100-metrowy odcinek muru oporowego znajdujący się w rejonie przepompowni na Garbarach. - Prace rozpoczęły się w czerwcu i przebiegają zgodnie z harmonogramem. Aktualnie wykonawca odrestaurowuje część nadwodną muru, czyli historyczną ceglaną ścianę. Jest ona oczyszczana z wszelkich zabrudzeń, a ubytki uzupełniane są materiałem zbliżonym do pierwotnego. Ze względu na trudną dostępność muru, prace prowadzone są na specjalnym, wiszącym rusztowaniu - mówi Barbara Plenzler-Horvath, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Udało się już zakończyć prace polegające na wzmocnieniu podwodnej części konstrukcji muru. - Wcześniej część podwodna muru składała się z elementów drewnianych, nowa konstrukcja stalowa jest znaczącym wzmocnieniem. Dodatkowo przestrzeń pomiędzy starą ścianką nabrzeża a nową wypełnił beton. Dzięki takiemu rozwiązaniu poprawi się stateczność muru oporowego, a ścianka stalowa przejmie parcie gruntu w dolnej części nabrzeża. Dno Warty wzdłuż muru zostało dodatkowo umocnione pasem z kamieni, co zabezpieczy mur przed podmywaniem - podają PIM.

Teraz trwają prace przy części nadwodnej. - Oprócz czyszczenia i uzupełniania ubytków ceglanej ściany, demontowane są skorodowane i powyginane odbojnice. Zastąpią je nowe z elementami drewnianymi. Proces gruntownego czyszczenia i zabezpieczenia przed korozją przejdą także stalowe elementy muru, takie jak m.in. dźwigary i pierścienie cumownicze. Odtworzona zostanie również drabina zejściowa. Wykonawca prac zajmie się także zagospodarowaniem terenu wzdłuż muru, dogęści grunt i posadzi tam niskie krzewy oraz założy trawniki.

Mur to pozostałość dawnego portu, który działał w tym miejscu 100 lat temu.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
18.67 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro