Reklama
Reklama

Od 1 września zasadniczy rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Ale autobusy dalej będą kursować co 15 minut, a nocą co godzinę. Przez brak kierowców

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZTM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZTM Poznań

Częściej kursować będą tramwaje.

Początek roku szkolnego już za tydzień, a tym samym przywrócony zostanie zasadniczy rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Poznaniu i podpoznańskich miejscowościach. Co się zmieni? Tramwaje w dni robocze będą kursować częściej - co 10 minut. Nie można tego jednak powiedzieć o autobusach, które wciąż będą kursować co 15 minut, a nie co 12 minut, jak w standardowym zasadniczym rozkładzie.

Ale to nie koniec. - Zmiany zostaną także wprowadzone na liniach nocnych: poza nocami z piątków na soboty i z sobót na niedziele, kiedy autobusy będą kursować co 30 minut (jak obecnie), w pozostałe noce podstawową częstotliwością będzie 60 minut - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

- Decyzja dotycząca zmiany rozkładu jazdy autobusów ma związek z brakiem dostępności kierowców. W minionych miesiącach w Poznaniu zdarzało się, że z uwagi na brak prowadzących pojazdy kursy nie były realizowane. Jest to problem, z którym musi się zmierzyć cała branża komunikacji publicznej. Inne miasta, m.in. Kraków, także zmuszone są do podejmowania podobnych decyzji. Podjęte działania mają dać większą pewność pasażerom, że dany kurs zostanie zrealizowany. Co prawda komunikacja autobusowa będzie funkcjonować w godzinach szczytu z nieco mniejszą częstotliwością, ale będzie bardziej niezawodna - zapewnia ZTM. I dodaje, że poznańskie MPK cały czas szuka nowych kierowców autobusów.

Co konkretnie zmieni się od 1 września? (Za ZTM)

Tramwaje:

W dni robocze, w godzinach komunikacyjnego szczytu, czyli pomiędzy godziną 6:30 a 9.00 oraz 13:30 a 18:30 na wszystkich liniach tramwaje będą podjeżdżać na przystanki z częstotliwością co 10 minut, natomiast a w godzinach od 9:00 do 13:30 co 12 minut. W soboty i dni świąteczne częstotliwość kursów nie zmieni się.

Autobusy miejskie:

W dni robocze, w godzinach komunikacyjnego szczytu, na liniach głównych oznaczonych numerami: 163, 164, 168, 169, 171, 174, 182, 190, 191, 193 autobusy będą kursować z częstotliwością co 15 minut. W soboty i dni świąteczne częstotliwość kursów nie zmieni się. Ponadto na linii nr 146 zawieszone zostaną we wszystkie dni tygodnia kursy do Strzeszynka, zmienione zostaną rozkłady jazdy linii nr 158, 188, 195, a także przywrócone zostaną zawieszone na okres letni kursy szkolne na linii 154 oraz linia nr 124.

Zmiany w komunikacji podmiejskiej można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
11.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro