Reklama
Reklama

Czy Poznań jest kolizyjnym miastem?

Jedna z wielu kolizji na rondzie Śródka | fot. Czytelnik
Jedna z wielu kolizji na rondzie Śródka | fot. Czytelnik

Yanosik sprawdził stopień kolizyjności w Poznaniu od początku tego roku. Wnioski są dość zaskakujące.

Praktycznie nie ma dnia w trakcie tych wakacji, aby poznaniacy nie przeczytali wiadomości o kolejnym wypadku drogowym czy kolizji. Czy stolica Wielkopolski przoduje w rankingach?

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Badania przeprowadzone przez INRIX wykazały, że w 2021 roku Poznań znalazł się na 21 miejscu wśród najbardziej zakorkowanych miast na świecie. Według danych poznańscy kierowcy tracą na nie aż 87 godzin rocznie. Jak czytamy, zgodnie z danymi twórców Yanosika w ubiegłym roku średnia prędkość jazdy w stolicy Wielkopolski wynosiła 28 km/h w centrum, a w granicach miasta 44 km/h. Taki sam wynik miasto osiągnęło w zestawieniu podsumowującym 2020 rok.

W rankingu najbardziej przyjaznych miast kierowcom, który stworzyliśmy we współpracy z serwisem Oponeo, Poznań znalazł się na 3 miejscu w kategorii miast, w których poruszamy się najszybciej w centrum (ze średnią prędkością 28 km/h) oraz na 3 miejscu w kategorii miast, w których poruszamy się najszybciej w jego granicach (ze średnią prędkością 44 km/h). Dane pochodzą z dni roboczych z całego roku - komentuje Andrzej Mejer, Yanosik.

Twórcy Yanosika sprawdzili stopień kolizyjności w ostatnich latach w stolicy Wielkopolski. Okazuje się, że jest znacznie mniej zgłoszonych kolizji. Nasze dane pochodzą ze zgłoszeń użytkowników aplikacji Yanosik. W podsumowaniu zebraliśmy średnią dzienną liczbę kolizji, która jest zgłaszana przez kierowców oraz potwierdzona przez innych. Najwięcej zgłoszonych kolizji dziennie odnotowaliśmy w 2019 roku w miesiącach jesiennych. W tym roku lato również nie przebiegało spokojnie w mieście, dziennie średnio zgłaszano ponad 30 zdarzeń, jednak odnotowaliśmy ich o ponad połowę mniej - zdradza Andrzej Mejer, Yanosik

W ubiegłym roku najwięcej kolizji zgłaszano dziennie w maju oraz w lutym, w tym roku, jak dotąd w maju. Twórcy Yanosika w podsumowaniu ubiegłego roku w rankingu miast najbardziej przyjaznych kierowcom, zaklasyfikowano Poznań na 5 miejscu względem kolizyjności. W 2021 roku na 1000 mieszkańców przypadało 10,5 kolizji. W ciągu całego roku było to 5 609. W porównaniu z Warszawą, to niewiele. W stolicy odnotowano w ciągu roku 27 854 kolizje - informują.

W oparciu o ostatnie zdarzenia, okazuje się, że jednym z najbardziej niebezpiecznych odcinków w Poznaniu jest ten od ul. Niestachowskiej do ul. Św. Wawrzyńca. Drugim niebezpiecznym odcinkiem jest ten od ul. Warszawskiej do ul. Smołdzinowskiej. Dużą liczbę kolizji odnotowali również eksperci z Yanosika na odcinku ul. Jana Pawła II przy parkingu Maltanki, który znajduje się blisko jednego z najbardziej kolizyjnych rond w Poznaniu - Ronda Śródki. Samo rondo również znalazło się w zestawieniu Yanosika - tu odnotowano 214 zgłoszonych kolizji w tym roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
26℃
13℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro