Reklama
Reklama

Dopłaty do ogrzewania nie tylko węglem. Rząd przyjął projekt ustawy

fot. Kancelaria Premiera / TT
fot. Kancelaria Premiera / TT

Projekt ustawy ma wprowadzić rekompensaty między innymi dla ogrzewających domy innymi paliwami niż węgiel. Mamy do czynienia z rekordami na rynkach gazu. To wszystko przekłada się na życie mieszkańców i dziś chcemy zaprezentować dwie ustawy, które przyjęliśmy na RM i mają łagodzić te trudności, ale też ustawę, która daje dodatkowe możliwości samorządom - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę i wiemy, że sytuacja jest niezwykle ciężka, ale staramy się wykorzystać dobrą sytuację budżetową, żeby pomóc obywatelom -
dodał. Obok tej ustawy, która wprowadziła dodatek węglowy, wprowadzamy dzisiaj dodatkowe możliwości finansowania ciepła takie jak ciepło oparte o pellet, o LPG, o olej opałowy, o drewno opałowe, a także o ciepło systemowe - tłumaczy.

Poszerzamy nasz arsenał narzędzi wsparcia, żeby wszyscy obywatele mogli z tego skorzystać. Wsparcie obejmuje także podmioty wrażliwe - to szpitale czy szkoły. Ciepło systemowe musi być tańsze również dla nich - wyjaśnił premier.

W przypadku wszystkich dodatków warunkiem koniecznym jest potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Wnioski będzie można składać do 30 listopada - dodała i zaznaczyła, że jeśli ustawa zostanie poparta przez Sejm i Senat na najbliższych sesjach, to mogłaby ona trafić do podpisu prezydenta w październiku. Ma wejść w życie już dzień po jej podpisaniu.Jak wynika z opublikowanych wcześniej założeń do projektu, jednorazowy dodatek wyniesie od 500 do 3000 zł.

3000 złotych w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy. 2 000 zł w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy. 1000 zł gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilany drewnem kawałkowym. 500 zł w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

Ponadto Rząd przyjął również projekt noweli ustawy, który ma zapewnić samorządom dodatkowe pieniądze w 2022 roku. Mamy też bardzo dobrą wiadomość dla samorządów. Przyjęliśmy szczególną ustawę o specjalnym dodatkowym zastrzyku finansowym dla samorządów - przekazał Morawiecki. Środki, które przeznaczamy dla samorządów - 13,7 mld zł mogą być wydane w sposób elastyczny - mogą służyć na wydatki bieżące czy inwestycje - dodał. Każda gmina otrzyma co najmniej 2,9 mln zł środków. Gminy wiedzą doskonale, jak potężny jest to zastrzyk finansowy. Wierzę, że ta ustawa pomoże w bliskiej współpracy z rządem w wypracowaniu odpowiedniego modelu na najbliższe 12 miesięcy - zaznaczył premier.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro