Reklama
Reklama

Dziecko idzie do szkoły podstawowej? Aby kupić bilet szkolny, musi mieć kartę PEKA

fot. ZTM Poznań
fot. ZTM Poznań

Lepiej załatwić to teraz, bo we wrześniu w punktach ZTM tradycyjnie tworzyć się będą kolejki.

Uczniowie szkół podstawowych z Poznania lub jednej z 19. gmin objętych porozumieniem międzygminnym mogą korzystać z komunikacji miejskiej w ramach biletu szkolnego. Kosztuje on 60 złotych za cały rok i jest ważny od 1 października do 30 września kolejnego roku. Obowiązuje we wszyskich strefach.

- Apelujemy do rodziców lub opiekunów uczniów - zwłaszcza rozpoczynających naukę w pierwszej klasie, żeby nie zwlekać z wyrobieniem karty PEKA, ponieważ z oferty biletu za 60 zł skorzystają wyłącznie jej posiadacze. Najlepiej złożyć wniosek już dziś. Rodzice lub opiekunowie uczniów mogą wnioskować o imienną kartę PEKA albo kartę PEKA Junior. Karta PEKA Junior jest także kartą imienną - przypisaną do właściciela. Dziecko posiadające kartę PEKA Junior może z tej karty korzystać bez ograniczeń wiekowych, tzn. nie ma obowiązku wymiany karty PEKA Junior na kartę PEKA po ukończeniu 13. roku życia - wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego. Wyrobienie pierwszej imiennej karty PEKA jest bezpłatne.

Uczniowie, którzy we wrześniu zaczną naukę w starszych klasach szkół podstawowych i korzystali już z rocznego biletu szkolnego, mogą na nim jeździć do 30 września. We wrześniu warto więc przedłużyć bilet na kolejny rok.

- Posiadając już imienną kartę PEKA lub kartę PEKA Junior można w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań zapisać na karcie uprawnienie do zakupu biletu. W tym celu - w przypadku pierwszoklasisty - trzeba okazać ważną na rok szkolny 2022/23 legitymację szkolną. Następnie można kupić preferencyjny bilet. Jeśli uczeń korzystał z biletu specjalnego w roku szkolnym 2021/2022, kolejny bilet - obowiązujący od 1 października 2022r. do 30 września 2023r. - może kupić przez Internet lub w Punktach Sprzedaży Biletów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Silny wiatr w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już około 200 zgłoszeń
17℃
11℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro