Reklama
Reklama

Śnięte ryby w Jeziorze Niepruszewskim: są wstępne wyniki badań

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Wszystko wskazuje na przyduchę.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Poznaniu, próbki wody z jeziora pobrano w niedzielę i w poniedziałek znane są wstępne wyniki badań. - Wszystko wskazuje, że powodem śmierci ryb jest przyducha. Na bardziej szczegółowe wyniki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. W poniedziałek rano Jan Grabkowski, starosta poznański zwołał nadzwyczajne posiedzenie zespołu kryzysowego, na którym omówiono bieżącą sytuację - podaje starostwo.

Pierwsze informacja o śniętych rybach w jeziorze pojawiły się w nocy z soboty na niedzielę. Działania podjęto natychmiast. W poniedziałek od rana kontynuowane jest wyławianie martwych ryb. Równocześnie trwa dotlenianie akwenu przy użyciu pomp.

- Według szacunków strażaków z Buku, wyłowiono około 400 kilogramów śniętych ryb, a odłowiono 200 kilogramów żywych - informuje Jan Grabkowski, starosta poznański. - Ze swej strony deklarujemy pomoc w doposażeniu strażaków, którzy prowadzą akcję - dodaje.

- Czekamy na ostateczne wyniki badań, aby opracować plan działania po to, by w następnych latach nie dochodziło do podobnych sytuacji - podkreślali zgodnie Paweł Adam, burmistrz Buku i Paweł Przepióra, wójt Dopiewa. Samorządowcy nie wykluczają, że w przyszłości z akwenów pobierane będą regularnie próbki wody do badań, by takie sytuacje się nie powtarzały.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro