Reklama
Reklama

W przyszłym roku Poznań może zapłacić o około 100 mln zł większe rachunki za energię. Jakie są plany na oszczędzanie?

ITPOK | fot. UM Poznań

Oprócz klasycznych źródeł energii, Poznań stosuje także bardziej ekologiczne rozwiązania.

Jak przekazują przedstawiciele miasta głównym sposobem ogrzewania w Poznaniu jest wykorzystanie systemu ciepłowniczego. Jego udział w skali miasta wynosi obecnie ponad 56%. Kolejnym źródłem ciepła jest paliwo gazowe (ponad 26%) i ogrzewanie węglowe (ponad 11%). Inne, np. odnawialne źródła energii, odzysk ciepła, energia elektryczna, stanowią ok. 6%.

Prognozowane znaczne wzrosty na rynku cen energii stanowią wyzwanie zarówno dla gospodarstw domowych, jak i instytucji. Szacuje się, że Miasto Poznań zapłaci w przyszłym roku o około 100 mln zł większe rachunki za energię. Dlatego tak istotne jest szukanie alternatywnych, tańszych oraz bardziej ekologicznych źródeł energii.

To między innymi spalania odpadów. Wytworzone w ITPOK ciepło w całości zasila stolicę Wielkopolski poprzez miejską sieć ciepłowniczą. Natomiast energia elektryczna częściowo wykorzystywana jest na własne potrzeby instalacji, a nadwyżka sprzedawana jest do sieci elektroenergetycznych (system krajowy). Rocznie z poznańskiej instalacji wytwarzane jest około 100 000 MWh energii elektrycznej, która zasila krajowy system. Jest to mniej więcej tyle, ile wynosi zapotrzebowanie roczne ponad 80 średnich zakładów produkcyjnych - informują miejscy urzędnicy.

Dzięki ciepłu wyprodukowanemu w ITPOK w pierwszej połowie tego roku, w elektrociepłowni Karolin udało się zaoszczędzić ponad 15 tysięcy ton węgla potrzebnego do zasilania kotłów produkujących energię i ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 29 tysięcy ton - dodają i wyliczają , że przez 5 lat funkcjonowania instalacji: dostarczono ponad 1 mln ton odpadów komunalnych do termicznego przekształcenia, wyprodukowano ponad 550 tys. MWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną dla ok. 275 tys. gospodarstw domowych, wyprodukowano ok. 1,6 mln GJ energii cieplnej, co pozwala na dostarczenie ciepła do ok. 50 tys. gospodarstw domowych.

Kolejnym przykładem alternatywnej produkcji energii jest inwestycja w Odlewni Volkswagen Poznań. Aluminium, z którego wytwarzane są komponenty do produkcji aut, topione jest w piecach gazowych. Podczas tego procesu powstają znaczne ilości ciepła, które jest kierowane do wymiennika, gdzie ogrzewa wodę. Następnie jest przekazywane do instalacji ciepłowniczej firmy Veolia Energia Poznań. W tej chwili instalacja pracuje na jednym piecu. Planowane jest uruchomienie kolejnych. Jest to innowacyjne rozwiązanie znacząco wpływające na ochronę środowiska, zmniejszenie emisji CO2 i docelowo pozwalające odzyskać blisko 16 tysięcy MWh energii cieplnej rocznie - przekazują urzędnicy.
Instalacja wyprodukowała ok. 8 000 GJ ciepła w 2021 r. Docelowo pozwoli na ogrzanie ok. 4500 mieszkań w 45 budynkach wielorodzinnych. Ciepło, pochodzące z pieców do wytopu aluminium w fabryce VW Poznań pozwala zmniejszyć roczną emisję CO2 o 2440 ton - dodają.

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, o którym informuje magistrat, jest instalacja w Szlachęcinie. System ten produkuje zarówno ciepło, jak i energię elektryczną. Emitowane do atmosfery spaliny z gazowego silnika zasilającego system kogeneracji w Szlachęcinie praktycznie nie zawierają pyłów. Spaliny są wolne od tlenków siarki, natomiast poziom tlenków azotu nie przekracza wartości 250 mg/Nm.

Nowy system zastąpił częściowo użytkowaną do tej pory elektrownię węglową w Bolechowie, która jest uruchamiana jedynie w czasie niższych temperatur. Energia zamiast z węgla - wytwarzana jest z tzw. ciepła odpadowego, powstającego w procesie oczyszczania ścieków, które trafiają wprost do instalacji w Szlachęcinie. Dzięki temu nie jest ono marnowane, a wykorzystywane do ogrzania. Innowacyjnym rozwiązaniem jest wykorzystanie pompy ciepła, która będzie zasilana energią elektryczną, powstającą w ramach kogeneracji gazowej - tłumaczą urzędnicy.

Użytkowanie instalacji, w porównaniu do jednostki węglowej, ogranicza wielkości spalania węgla o ok. 4 500 ton rocznie. Tym samym przekłada się to na lokalną poprawę jakości powietrza, tzn. ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla o ok. 2 000 ton CO2 rocznie oraz innych szkodliwych gazów. W 2021 udało się wyprodukować 36 915 GJ ciepła, co pozwala na ogrzanie 1945 mieszkań o pow 50 m2 - kończą.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
6℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro