Reklama
Reklama

Do zabytkowego budynku octowni po remoncie przeniesie się muzeum

fot. Jakub Piwoński
fot. Jakub Piwoński

W ubiegłym roku Województwo Wielkopolskie kupiło budynek dawnej octowni w Lesznie. To w nim Muzeum Okręgowe będzie miało swoją nową siedzibę.

Nieruchomość kosztowała 2,5 mln zł . W budynku po dawnej Leszczyńskiej Fabryce Octu (Al. Jana Pawła II 13) siedzibę będzie miało leszczyńskie Muzeum Okręgowe. Ten zabytkowy budynek przejdzie wkrótce renowację. We wrześniu ogłoszony zostanie konkurs, którego celem będzie wyłonienie koncepcji architektonicznej obiektu. Jego rozstrzygnięcie nastąpi w pierwszym kwartale 2023 r. - informuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Adaptacja historycznego budynku i jego rozbudowa na atrakcyjnie zlokalizowanej działce w centrum miasta doskonale wpisuje się w projekty rewitalizacji substancji zabytkowej, a Muzeum zapewni możliwość stworzenia nowoczesnego i perspektywicznego zaplecza magazynowego, edukacyjnego i wystawienniczego - zapowiada Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

O nowej siedzibie Muzeum Okręgowego w Lesznie mówi się już od dłuższego czasu. Wszystko przez to, że po zakończeniu umowy najmu z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Lesznie, placówka została zmuszona do ograniczenia działalności wystawienniczej. Przestrzeń wystawiennicza skurczyła się więc do budynku Galerii Sztuki, czyli dawnej synagogi przy ul. Narutowicza - przypomina rzeczniczka.

Dawna octownia wpisana jest do rejestru zabytków. Powierzchnia działki, na której znajduje się historyczny obiekt umożliwia powstanie kompleksu budynków spełniających wszystkie potrzeby Muzeum. Budynek octowni przez wiele lat wystawiany był na sprzedaż. Zbudowano go w 1928 r. na miejscu octowni założonej w 1888 r.

Cieszę się, że ten spory front rewitalizacyjny postępuje w całym województwie. Leszczyńskie Muzeum to jedna z ostatnich wojewódzkich samorządowych instytucji kultury, która przechodzić będzie modernizację. Liczę na to, że kolejna perspektywa unijna pozwoli nam dać tej placówce nowe życie. Przypomnę, że tylko w tym roku blisko 14 milionów złotych zostanie przeznaczonych na modernizację sceny głównej Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu (całkowita wartość zadania to blisko 40 mln zł), a ponad 7 milionów zostało przydzielonych na rozwój infrastruktury Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (całkowita wartość zadania to bez mała 28 mln zł) - podsumowuje Marek Woźniak.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
15.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro