Reklama
Reklama

Oficjalnie: od 4 września nowa numeracja peronów na Poznaniu Głównym. Zmiany za prawie 5 mln złotych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik

Pasażerom ma być łatwiej.

W piątek PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały oficjalnie o tym, o czym piszemy od pewnego czasu. Od 4 września na dworcu Poznań Główny pasażerowie będą korzystać z peronów z nowymi numerami. - Perony będą ponumerowane od 1 do 11, bez oznaczeń literowych, rosnąco od wschodniej do zachodniej strony stacji (od centrum Poznania w kierunku Dworca Zachodniego i Międzynarodowych Targów Poznańskich) zgodnie z główną drogą dojścia na perony - przejściem podziemnym. Dodatkowy peron, który powstaje między obecnym peronem nr 3 a budynkiem galerii handlowej, będzie oznaczony numerem 1, a kolejne platformy - następującymi po sobie numerami według schematu organizacji peronów na stacji Poznań Główny od 4.09.2022 r. - wyjaśnia PKP PLK.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Peron nr 1 - nowo wybudowany peron (od strony centrum Poznania)
Peron nr 2 - obecny peron nr 3
Peron nr 3 - obecny peron nr 2
Peron nr 4 - obecny peron nr 2a
Peron nr 5 - obecny peron nr 1
Peron nr 6 - obecny peron nr 1a
Peron nr 7 - obecny peron nr 4a
Peron nr 8 - obecny peron nr 4
Peron nr 9 - obecny peron nr 4b
Peron nr 10 - obecny peron nr 5
Peron nr 11 - obecny peron nr 6 (od strony Dworca Zachodniego i MTP).

Zmiany mają zapewnić lepszą orientację na dworcu i bardziej intuicyjne dojście na pociąg. - Numeracja peronów bez oznaczeń literowych umożliwi uzupełnienie komunikatów głosowych wygłaszanych na stacji o informację o sektorze peronu, przy którym zatrzymają się poszczególne wagony. Ułatwi to podróżnym korzystanie z pociągów - dodaje.

Nowe oznakowanie, które jest montowane na stacji już od końca czerwca, zostanie odsłonięte w nocy z 3 na 4 września. Zmiany zaplanowano także w aplikacji systemu sterowania ruchem kolejowym na dworcu.

- O nowej numeracji sukcesywnie informować będą m.in. czytelne plakaty w gablotach na peronach stacji Poznań Główny, a także Poznań Wschód, Poznań Starołęka, Poznań Górczyn i Poznań Garbary oraz na przystankach w obrębie Poznania (m.in. Poznań Junikowo, Poznań Podolany, Poznań Dębiec). Plakaty zostaną umieszczone również na stacjach i przystankach na terenie gmin Metropolii Poznań i w większych miejscowościach regionu. Przygotowano ulotki dla podróżnych i spoty informacyjne. Ułatwieniem dla pasażerów na stacji Poznań Główny będzie dodatkowe, czytelne oznakowanie na terenie stacji i dworca. Informację o zmienionej organizacji przesłano również do przewoźników, służb, samorządów i wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.

W czwartym kwartale bieżącego roku podróżni będą mogli skorzystać z nowego peronu na dworcu - nowego peronu nr 1. - Dogodne dojście do nowej platformy zapewni rozbudowane o ponad 200 m przejście podziemne z wyjściem na ul. Składową. Tunel - prowadzący pod całą stacją - ułatwi dostęp do wszystkich peronów i pozwoli na dogodne dojście między wschodnimi a zachodnimi dzielnicami Poznania. Przygotowano ruchome schody do budynku dworca. Z myślą o osobach mających trudności z poruszaniem się będzie pięć wind, m.in. z rozbudowanej części tunelu na peron, z peronu do budynku dworca i przy Moście Dworcowym - kończy PKP PLK.

Dobudowa nowego peronu i przedłużenie przejścia podziemnego kosztowały prawie 112 mln złotych. Prawie 5 mln złotych z tej kwoty pochłonęła zmiana numeracji peronów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
36.63 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro