Reklama
Reklama

Higienistka stomatologiczna - czy warto?

Poszukiwanie dobrego zawodu nie jest proste. Szczególnie że dyskusje tego typu z reguły koncentrują się na kilku czy kilkunastu najpopularniejszych, czy medialnych profesjach. Tymczasem prawdziwy świat to setki zawodów, z których przytłaczająca większość nie gwarantuje milionowych wpływów na konto i ekstremalnych przeżyć. Nie znaczy to jednak, że wśród "normalnych" zawodów nie można wyszukać tych ciekawszych, dających spore możliwości i rozsądne wynagrodzenie. Jednym z nich jest higienistka stomatologiczna. Co warto o niej wiedzieć?

Higienistka stomatologiczna - co robi?

Większości czytelników po 30-40 roku życia higienistka stomatologiczna kojarzy się zapewne ze szkołą. Oczywiście niekoniecznie są to dobre skojarzenia, gdyż wizyty w szkolnych gabinetach dentystycznych często nie należały do najprzyjemniejszych. O ile jednak gabinety z większości szkół zniknęły, to zapotrzebowanie na higienistki istnieje w dalszym ciągu. Osoby wykształcone w tym fachu mają kompetencje w czterech zakresach:

1. wykonywania pod okiem lekarza stomatologa zabiegów higieniczno-profilaktycznych, obejmujących: prowadzenie zabiegów kosmetycznych i profilaktycznych uzębienia, badanie jamy ustnej, usuwanie kamienia nazębnego, lakierowanie i lakowanie zębów,

2. samodzielnego realizowania działań i projektów z zakresu stomatologicznej oświaty zdrowotnej oraz promocji zdrowia jamy ustnej,

3. samodzielnej pracy promocyjno-oświatowej wśród rodziców i opiekunów dzieci przedszkolnych i szkolnych,

4. udzielania instruktażu i wsparcia w zakresie indywidualnej higieny jamy ustnej.

Ile zarabia higienistka stomatologiczna?

Zwykło się mówić, że pieniądze w pracy nie są najważniejsze. Jednak nawet najwspanialsza praca jest nic nie warta, jeśli nie umożliwia życia na przyzwoitym poziomie. Dlatego też pytanie o zarobki higienistek stomatologicznych jest jak najbardziej na miejscu. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo zależy od wielu czynników. Zarobki higienistek pracujących w klinikach dentystycznych są oczywiście niższe, niż lekarzy, jednak oscylują z reguły między 5 a 7 tysiącami złotych brutto. Osoby pracujące w placówkach oświatowych czy wychowawczych z reguły mogą liczyć na nieco mniejsze dochody. Większe możliwości mają z kolei te higienistki czy higieniści, którzy postawili na własny biznes - i np. prowadzą projekty edukacyjne z zakresu zdrowia jamy ustnej czy oferują konsultacje dla osób prywatnych.

Na pewno zarobki higienistek stomatologicznych można określić jako przyzwoite. Co ważne, spore zapotrzebowanie na osoby z tym zawodem jest też poza granicami Polski.

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

Sposób na zostanie higienistką stomatologiczną jest w zasadzie jeden - to ukończenie szkoły i zdanie egzaminu zawodowego z odpowiedniej kwalifikacji. W praktyce najlepszą opcją są obecnie szkoły policealne, przeznaczone dla osób z wykształceniem średnim. W ich przypadku nie jest wymagane zdanie matury, choć jej posiadanie w niczym nie przeszkadza. Sama nauka trwa dwa lata i prowadzona jest w trybie wieczorowym. Oznacza to, że zajęcia realizowane są co tydzień, z reguły w weekendy oraz w tygodniu w godzinach popołudniowo-wieczornych. Dzięki temu zawód higienistki stomatologicznej jest ciekawą opcją nie tylko dla osób zaraz po liceum czy technikum. Jest to też warty uwagi sposób na zdobycie dodatkowych kwalifikacji dla ludzi pracujących czy też studiujących dziennie.

Higienistka stomatologiczna - szkoła policealna, jak wybrać?

Zwieńczeniem nauki na kierunku higienistki stomatologicznej jest egzamin państwowy. Na pewno warto się do niego dobrze przygotować, dlatego też tak ważne jest, by wybrać dobre miejsce do nauki. Jak to zrobić? Najlepiej kierować się trzema kryteriami:

1. Bezpłatność - wiele szkół policealnych chwali się tą cechą, jednak niestety często brak opłat dotyczy tylko braku czesnego. Tymczasem np. Cosinus oferuje nie tylko darmową naukę, ale też gwarantuje brak opłat za zapis, podejście do egzaminu, wydawanie dokumentów czy materiały dydaktyczne. Co więcej, w tym przypadku nie zapłacisz też nic w przypadku rezygnacji.

2. Jakość nauki - jest ona oczywiście trudna do zmierzenia. Jednak warto, choć zwrócić uwagę, czy dana szkoła posiada odpowiednio wyposażone pracownie. Drugim ważnym wyznacznikiem, jest jakość kadry. Dobrze jest więc dowiedzieć się, kto prowadzi zajęcia.

3. Renoma szkoły - to także płynne pojęcie, jednak w przypadku szkół policealnych bardzo ważne. Dlaczego? Niestety małe, nieznane nikomu placówki tego typu potrafią niespodziewanie "zniknąć". Problemem w ich przypadku może być też zamykanie semestrów, jeśli grupy będą niewielkie. W Cosinusie takie rzeczy nie mają miejsca!

Zawód higienistki stomatologicznej to na pewno dobry wybór dla wielu osób. Co przy tym ważne, jego zdobycie nie jest przesadnie trudne czy czasochłonne. Minimalne są także koszty. Dlatego jeśli szukasz ciekawego pomysłu na siebie, to zapisz się już dziś na kierunek higienistka stomatologiczna w szkole Cosinus Poznań! Zapraszamy!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
10℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
25.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro