Reklama
Reklama

Jest upał, wraca pomysł przywrócenia dawnego basenu zewnętrznego na Ratajach. Co na to miasto?

fot. Facebook Rataje
fot. Facebook Rataje

Z interpelacją w tej sprawie zwróciła się do prezydenta radna Lidia Dudziak.

Dokładnie miesiąc temu minęły 43 lata od otwarcia Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego Rataje na osiedlu Piastowskim. Nowy basen zewnętrzny zlokalizowany w sąsiedztwie Warty cieszył mieszkańców zaledwie przez trzy dni. Szybko bowiem okazało się, że niecka basenowa ma wadliwą konstrukcję. Przez to do wody w basenach dostawały się zanieczyszczenia z "wód podskórnych". Po stwierdzeniu zanieczyszczeń, wodę z basenów spuszczano, usuwano usterki, ponownie wypełniano niecki i... po kilku dniach ponownie trzeba było je opróżniać, by powtórzyć całą procedurę.

Ostatni poważny remont przeprowadzono tu w 2000 roku. Ponownie basen działał tylko "chwilę". Później były różne pomysły na zagospodarowanie obiektu, ostatecznie kilkanaście lat temu otwarto skatepark Wyspa w starej niecce basenowej.

W ostatnich latach co jakiś czas, przeważnie latem, gdy temperatury oscylowały w okolicach 30 stopni Celsjusza, temat przywrócenia basenu zewnętrznego na Ratajach powracał. Tak jest i w tym roku. Radna Lidia Dudziak w interpelacji do prezydenta przypomina, że gdy zastępcą prezydenta była Tomasz Lewandowski, zapowiedział on podjęcie prac projektowych, a tym samym doprowadzenie do odbudowy basenu. - Pana Lewandowskiego nie ma na tym stanowisku, ale ciągłość władzy, pomysłów tak ważnych dla mieszkańców musi być kontynuowana - pisze radna. - Wszyscy odczuwamy, że latem jest coraz goręcej i to się nie zmieni, a wówczas jednym z argumentów na likwidację pływalni było to, iż w Polsce mamy słabe lato i nie ma takich upałów - dodaje. - Dzisiaj wszystko się zmieniło i będzie postępowało, dlatego chcemy móc korzystać z takich pływalni na osiedlach, bo nie każdy ma możliwość pojechać za miasto celem ochłody. Zwracam się z prośba, apelem, aby Pan Prezydent podjął ten temat i zrealizował oczekiwania mieszkańców Rataj, którzy z niecierpliwością oczekują Pańskiej decyzji - zakończyła radna Dudziak.

Miasto jest w tej sprawie nieugięte. - Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji nie mają planów przywrócenia pływalni na terenie starej niecki basenowej na Osiedlu Piastowskim. Nie jest to możliwe ze względu na brak dostępnej przestrzeni. W 2009 r. w jej miejscu powstał jeden z największych w Wielkopolsce skateparków - wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

- Ponadto, dużą część dawnej niecki basenowej zajmuje zespół czterech boisk do sportów plażowych wraz z zapleczem. Obiekt cieszy się ogromnym powodzeniem. Odbywają się tam turnieje, zajęcia indywidualne z piłki plażowej oraz tenisa plażowego. Od kilku lat boiska do siatkówki plażowej na os. Piastowskim są areną flagowej imprezy siatkarskiej "Chwiałka Volley". Prowadzone są tam też półkolonie dla dzieci i młodzieży z Poznania - dodaje.

- Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie ww. aktywnościami, POSiR podjął działania związane z dostosowaniem obiektów plażowych do działalności całorocznej. Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i klubów sportowych uprawiających sporty plażowe, które obecnie nie mają możliwości uprawiania swoich dyscyplin w okresie od października do maja. Inwestycja polegająca na zadaszeniu boisk do sportów plażowych ujęta jest w bieżącym budżecie miasta. Warto dodać, że skatepark przy odpowiednich warunkach atmosferycznych może funkcjonować nawet cały rok, a boiska plażowe w obecnym kształcie około 5-6 miesięcy w roku. Natomiast okres działania pływalni odkrytej ograniczał się zaledwie do dwóch miesięcy letnich - kończy Solarski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
19.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro