Reklama

Czy w poznańskich szkołach zimą powróci nauka zdalna? Jest odpowiedź miasta

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Powodem do obaw są rosnące rachunki za ogrzewanie.

Większość poznańskich szkół i przedszkoli ogrzewana jest z miejskiej sieci cieplnej, część z nich natomiast przez znajdujące się w nich kotłownie wykorzystujące gaz. Rachunki za ogrzewanie płacą bezpośrednio placówki oświatowe. Natomiast Miasto zabezpiecza pieniądze na ten cel bezpośrednio w ich budżetach bądź w swojej rezerwie (która jest uruchamiana, jeśli zajdzie taka potrzeba w ciągu roku - m.in. w związku z rosnącymi opłatami) - informują miejscy urzędnicy. Podkreślają też, że Poznań już od wielu lat modernizuje obiekty oświatowe tak, aby były one nowocześniejsze i tym samym bardziej oszczędne. Do działań należy m.in. termomodernizacja budynków, pozwalająca na mniejsze ogrzewanie, a tym samym zmniejszenie wydatków.

W 2022 r. kontynuowany jest program termomodernizacji. Dzięki niemu mają zmniejszyć się koszty wydawane na ogrzewanie, ale nie tylko. W zakres prac wejdzie m.in ocieplenie ścian i dachów budynków, wykonanie nowych elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja źródeł ciepła i instalacji grzewczych. Na termomodernizacje obiektów, modernizację boisk oraz placów gier i zabaw przeznaczono prawie 17 mln zł - dodają urzędnicy.

Co ważne, obecnie w Poznaniu nie ma planów przejścia na naukę zdalną spowodowaną kosztami ogrzewania.

Po pierwsze nie ma takiego trybu w przepisach prawa, do tej pory dotyczyło to tylko sytuacji związanej z ograniczeniami pandemii COVID-19, w żadnym innym przypadku nie ma takiej możliwości - zaznacza Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. Gdy szkoła nie będzie w stanie zapewnić minimalnej temperatury (18 ), dyrektor może jedynie zawiesić zajęcia. Oczywiście MEiN może w tym zakresie przestawić nowe rozwiązania w przyszłości. Po drugie, w chwili obecnej mamy zabezpieczone środki na bieżące opłaty. Oczywiście odnosimy się do znanej nam ich wysokości- trudno odnieść się do przyszłości, bo nie wiemy, czy i o ile wzrosną - dodaje.

Już w ubiegłym roku w ramach współpracy Miasta Poznania ze spółką Veolia, rozpoczęto program zarządzania ciepłem w budynkach oświatowych. Obecnie objętych jest nim 26 obiektów, docelowo będą to wszystkie placówki, do których Veolia dostarcza ciepło. Projekt ten pozwala na zdalną regulację temperatury np. w nocy lub w weekendy, co przynosi znaczne oszczędności zużywanej energii - przekazują miejscy urzędnicy.

Veolia Energia Poznań S.A. planuje także rozpoczęcie kampanii edukacyjnej, której celem jest promocja ograniczania temperatury w budynkach. Prezydent Jacek Jaśkowiak objął akcję swoim patronatem i aktywnie włączy urząd miasta do tego przedsięwzięcia - dodają.

Kampania promować będzie obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1stopień Celsjusza.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
14.42 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro