Reklama
Reklama

Poznań Główny przestał być najpopularniejszym dworcem kolejowym w Polsce

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik

Przegrywa z Wrocławiem.

Jeszcze w 2019 roku poznański dworzec kolejowy był tym, na którym rocznie obsługiwano najwięcej pasażerów w Polsce. Było to ponad 22,5 mln pasażerów, co oznacza, że każdego dnia przez dworzec przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Załamanie przyszło w trakcie pandemii. Rok 2020 był pierwszym, w którym Poznań został wyprzedzony przez dworzec we Wrocławiu (Wrocław Główny). Teraz okazuje się, że także w ubiegłym roku Wrocław wyprzedził Poznań. Urząd Transportu Kolejowego podał właśnie dane za 2021 rok.

Dane z ubiegłego roku to wciąż dane pandemiczne, a więc nie ma co liczyć na wyrównanie lub pobicie wyniku z 2019 roku. Stacja Wrocław Główny w zeszłym roku odnotowała największą wymianę pasażerską i było to 17,11 mln pasażerów. To o prawie 5 mln więcej niż w 2020 roku. Poznań Główny uplasował się na drugim miejscu z wynikiem prawie 15 mln obsłużonych pasażerów. Na trzecim miejscu znalazł się Kraków Główny, na którym odnotowano wymianę pasażerską na poziomie 11,75 mln pasażerów w skali roku. Dziennie na Wrocławiu Głównym obsługiwano w zeszłym roku prawie 47 tysięcy osób, na Poznaniu Głównym 41 tysięcy osób, w Krakowie 32,3 tysiąca pasażerów.

Dane zebrano na podstawie deklaracji większość przewoźników kolejowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro