Reklama
Reklama

UAM na prestiżowej liście szanghajskiej. Ale wciąż na końcu zestawienia

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Krzysztof Szczotka / archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Krzysztof Szczotka / archiwum

Na liście znalazło się 11 polskich uczelni. To o jedną więcej niż przed rokiem.

Zestawienie Academic Ranking of World Universities (Lista Szanghajska) powstaje od 2003 roku na Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju. Najlepszymi uczelniami świata są niezmiennie Amerykańskie Harvard i Stanford. Trzecie miejsce zajął natomiast Massachusetts Institute od Technology.

Konkretne miejsca na liście mają tylko uczelnie znajdujące się w pierwszej setce. Próżno szukać tam szkół wyższych z Polski. Reszta ma podane jedynie orientacyjne miejsca w setkach. W zestawieniu znalazło się w tym roku 11 polskich uczelni.

Najwyżej, w piątej setce, znalazły się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. W siódmej setce znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, a w dziewiątej setce Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i wrocławski Uniwersytet Medyczny.

Podobnie jak przed rokiem, w zestawieniu znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. To jedyny przedstawiciel Poznania. Trafił do dziesiątej, ostatniej setki. W ubiegłym roku było tak samo.

Jak powstaje ranking? Pod uwagę brane są m.in. liczba absolwentów i pracowników z Nagrodą Nobla czy Medalem Fieldsa, a także liczba publikacji w prestiżowych magazynach naukowych jak "Nature".


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
22.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro