Reklama
Reklama

Inwestycje, które łączą ludzi

I to dosłownie, bo chodzi o budowę mostu czy ścieżki pieszo-rowerowej. Inwestycje z pozoru jak każde inne, ale w tym przypadku łączą one sąsiadów z okolicznych gmin. Na takie połączenia czeka się latami a realizacje projektów są możliwe przy wsparciu z Funduszy Europejskich

Lepiej połączona Europa - to jedno z celów Unii Europejskiej na najbliższe lata. Budowa mostu w Rogalinku i ścieżki pieszo-rowerowej z Rozdrażewa do Nowego Folwarku wpisują się w te wyzwania, a dodatkowo łączy gminy.

Śladami bany

Kilkadziesiąt lat temu w powiecie krotoszyńskim działała bana, - czyli kolejka wąskotorowa. Łączyła ona okoliczne gminy z centrum miasta. W czasach, gdy samochód był luksusem bana biła rekordy popularności. Dziś kolejka już dawno nie funkcjonuje, po torach nie ma śladu, ale mieszkańcy nadal korzystają z trasy starej bany, bo dokładnie w tym samym miejscu powstała nowa droga pieszo-rowerowa.

Na co dzień i na weekend

Ścieżka łączy gminy bezpośrednio z Krotoszynem. Na trasie powstały wiaty przystankowe w stylu przystanków kolejowych. Można tam przeczytać informacje na temat historii bany, ale również zostawić swój rower i przesiąść się na autobus. Nową ścieżką już teraz bardzo chętnie jeżdżą mieszkańcy pobliskich wsi. To miejsce rekreacji, weekendowych wycieczek, a w roku szkolnym alternatywa dla wszystkich uczniów.

Most, który łączy

Bo taka jest podstawowa funkcja mostu - łączyć ze sobą dwa brzegi, ale przede wszystkim mosty łączą ludzi po obu stronach. Tak jest także w przypadku mostu w Rogalinku, który połączył mieszkańców gmin Kórnik i Mosina. Nowym mostem można przejść czy przejechać - tradycyjnie samochodem lub rowerem.

Kilkadziesiąt lat oczekiwań

Stary most w Rogalinku wybudowano w latach sześćdziesiątych, a mieszkańcy korzystali z niego jeszcze do 2020 roku! Po niemal 60 latach służby stan techniczny obiektu pozostawiał wiele do życzenia. Teraz tuż obok dawnej przeprawy powstał zupełnie nowy, pięcioprzęsłowy most. Zapewni on przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort mieszkańcom, będzie to szybka możliwość przedostania się przez rzekę w tym regionie.

Więcej na temat inwestycji w Rogalinku i powiecie krotoszyńskim dofinansowanych ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 89).
Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
14.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro