Reklama

Apel osoby niepełnosprawnej: nie zostawiajcie hulajnóg na chodniku. "Potknąłem się o hulajnogę"

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. KristofTopolewski / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. KristofTopolewski / pixabay.com

Czytelniczka zwróciła się do nas w sprawie przeszkód, jakie tworzą na drodze użytkownicy hulajnóg.

Temat jest dość ważny, dotyczy również Poznania. Niestety - napisała do nas Czytelniczka podając link do filmu umieszczonego w mediach społecznościowych. Możecie go obejrzeć tutaj Arek Warchał, jako młoda osoba niepełnosprawna zaapelowała do ludzi korzystających z hulajnóg - Jeśli chodzi o przeszkody czyhające na osobę z niepełnosprawnością ruchową, można ich wymienić przynajmniej kilka, ale jedna jest moim zdaniem zdecydowanie najgorsza. Wiele tu zależy od osób, co ciekawe, pełnosprawnych. Najgorszą rzeczą są hulajnogi. Bardzo często spotykałem się z takimi sytuacjami, gdzie hulajnoga była zostawiona na środku chodnika. Chodnik był na tyle wysoki, że nie było można bezpiecznie z niego zjechać. To powodowało, że niejednokrotnie musiałem cofać się kilkaset metrów. Nam, osobom z niepełnosprawnością, ciężko jest przestawić taką hulajnogę. Nie zostawiajmy hulajnóg w przypadkowych miejscach. Odstawmy je tak, żeby każdy mógł przejechać - powiedział w krótkim filmiku w mediach społecznościowych młody mężczyzna z niepełnosprawnością ruchową.

Odkąd w Poznaniu pojawiły się elektryczne hulajnogi, pojawił się również kłopot z ich porzucaniem na środku chodnika lub ścieżki pieszo-rowerowej. Czytelnicy dość często sygnalizują nam ten kłopot, ponieważ sami potykają się o elektryczny sprzęt. O ile osoba zdrowa może po prostu ominąć porzuconą hulajnogę przysłowiowym szerokim łukiem, tak osoba niepełnosprawna nie jest już w stanie tego uczynić. Warto pamiętać o tym, zanim porzuci się sprzęt byle gdzie.

Radio Eska podkreśla również, że hulajnogi porzucone w taki sposób mogą być zagrożeniem nie tylko dla osób niepełnosprawnych ruchowo, ale również dla niewidomych - Ludzie o to nie dbają, używają i zostawiają, gdzie popadnie. Miałem taki przypadek, że potknąłem się o hulajnogę. Schodziłem ze schodów, a hulajnoga była postawiona w poprzek schodka. Zszedłem na dół i nadepnąłem na hulajnogę. To jest bardzo niebezpieczne. Myślę, że powinny powstać kampanie, żeby uświadomić ludzi, że nie każdy jest w stanie zauważyć taką przeszkodę leżącą na ziemi - powiedział dla Radia Eska Łukasz, który jest osobą niewidomą.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
36.95 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro