Reklama
Reklama

Skażenie Odry. Milion złotych za wskazanie sprawcy

fot. Mateusz Morawiecki / FB
fot. Mateusz Morawiecki / FB

W sprawie zanieczyszczenia rzeki dobyło się dziś posiedzenie sztabu kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Po spotkaniu głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Codziennie odbieram raporty na temat obecnej sytuacji. Ten dramat ekologiczny, który się dzieje, jest bardzo poważny. Jest ogromnym wyzwaniem dla całego państwa - mówił.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Zapewnił, że wszystkie zadania zostały rozdysponowane i wszystkie służby już działają. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby jak najszybciej uporać się z tym nieszczęściem ekologicznym. Ponieważ przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, zrobimy wszystko, żeby minimalizować negatywne skutki. Zaangażowanie sił i środków jest naszym priorytetem - dodał.

Chcemy znaleźć winnych tego przestępstwa wobec środowiska naturalnego. Prawdopodobnie doszło do zrzutu szkodliwej substancji. W związku z tym będzie przeznaczona specjalna nagroda, po to żeby szybko ustalić, kto jest sprawcą tego zdarzenia
- podkreślił Mateusz Morawiecki. To przestępstwo jest rzeczą absolutnie naganną, którą napiętnujemy i będziemy ścigać. Polska piękna przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, dlatego będziemy robili wszystko co w naszej mocy, aby przywrócić jej pierwotny stan - dodał.Za wskazanie sprawców, lub sprawcy zanieczyszczenia rzeki Komendant Główny Policji wyznaczył wysoką nagrodę. Komendant Główny Policji gen.insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln zł (1000000 zł) za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców! - czytamy w komunikacie.
W związku z sytuacją w województwie lubuskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim wprowadzono zakaz wchodzenia do Odry łowienia w niej ryb, pojenia zwierząt, czy uprawiania sportów wodnych. Przyczyną jest masowe śnięcie ryb wzdłuż koryta rzeki. Cały czas trwa ustalenie przyczyny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
17.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro