Reklama
Reklama

ZDM apeluje o podlewanie drzew. Za mało opadów i zbyt duże temperatury. Wyjątkowo suche lato

Podlewanie roślin w mieście. | fot. ZDM
Podlewanie roślin w mieście. | fot. ZDM

Drzewa na poznańskich pasach drogowych są regularnie podlewane przez pracowników ZDM.

Ten rok jest wyjątkowo trudny dla miejskiej zieleni i drzew, szczególnie ze względu na permanentny brak opadów deszczu i wciąż utrzymujące się wysokie temperatury.

Podlewanych jest kilkanaście tysięcy drzew rosnących przy ulicach, z czego ponad 10 000 stanowią stosunkowo nowe nasadzenia. Do tego dochodzą krzewy oraz zieleń na zrewitalizowanych skwerach. Z uwagi na warunki pogodowe podlewanie roślin, tak by uzyskać jak najlepsze efekty, prowadzone jest głównie w godzinach porannych i wieczornych - podaje ZDM.

W procesie podlewania drzew duże znaczenie ma ich wiek i stan. Zastępca dyrektora ZDM Piotr Libicki wyjaśnia, że duże znaczenie ma także odległość roślin od jezdni wielkość terenu zieleni, na którym rosną, czy też stopnia zacienienia konkretnego miejsca. Według Piotra Libickiego sytuacja jest obecnie poważna - Nie było dotąd w Poznaniu tylu dni z temperaturami oscylującymi wokół i powyżej 30 stopni przy jednoczesnym braku istotnych opadów deszczu, przelotne deszcze w ostatnich tygodniach miały tylko znaczenia dla trawników, nie dla drzew i krzewów - dodaje zastępca dyrektora ZDM.

Najczęściej powinno się podlewać młode drzewa posadzone przy chodnikach, ponieważ ze względu na otoczenie wymagają większej ilości wody.

Nasi wykonawcy zajmujący się pielęgnacją zieleni pracują obecnie na pełnych obrotach, wykorzystując w 100 procentach sprzęt służący do podlewania, w tym duże i małe beczkowozy - wyjaśnia Agnieszka Szulc, naczelnik Wydziału Terenów Zieleni ZDM. - W aktualnej sytuacji hydrologicznej podlewanie nie jest jednak w pełni skuteczne, ponieważ przesuszone podłoże sprawia, że w wielu miejsca woda szybko przepływa przez profil glebowy i z trudnością jest wchłaniana. Podlewanie nie jest w stanie zastąpić deszczu, którego drobne krople miarowo docierają coraz głębiej - dodaje.

ZDM zachęca mieszkańców do podlewania drzew wspominając jedną z akcji na Łazarzu, która miała na celu nawadnianie roślin znajdujących się przy ulicach.

Pamiętajmy, że każdy może pomóc roślinom przetrwać upalne dni. Wystarczy wychodząc z domu do pracy napełnić wodą np. szczelną reklamówkę, czy worek na śmieci i chociaż te kilka litrów wody wylać pod najbliższe drzewo czy krzewy. Każda kropa wody jest dla roślin cenna latem. Drzewa zapewne odwdzięczą się dając cień w upalne dni - dodaje ZDM.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro