Reklama
Reklama

Poznań z najniższym bezrobociem w kraju. Tylko 1,2 % aktywnych zawodowo mieszkańców nie ma pracy

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. AEROFOTO-KACZMARCZYK
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. AEROFOTO-KACZMARCZYK

Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy, na koniec czerwca w Poznaniu było tylko 4,1 tys. bezrobotnych.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku liczba bezrobotnych w stolicy Wielkopolski spadła o 1,7 tys. osób. W tym samym czasie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu (PUP) zarejestrowało się 3,9 tys. osób szukających zatrudnienia, a 5,5 tys. zostało wyłączonych z ewidencji PUP. Większość z nich - 2,4 tysiące - rozpoczęło pracę, ok. 700 osób zaczęło staż lub szkolenie zawodowe, a 132 osoby podjęły własną działalność gospodarczą. Zauważalnie, bo o 1,4 pkt. proc. zmniejszyła się liczba młodych bezrobotnych (do 25 roku życia), ale za to odnotowano więcej (o 2,4 pkt. proc.) osób powyżej 50 roku życia - informują miejscy urzędnicy.

Stopa bezrobocia w stolicy Wielkopolski, podobnie jak w powiecie poznańskim, jest najniższa w kraju. We Wrocławiu wynosi 1,6 proc., w Warszawie 1,7 proc., w Katowicach 1,8 proc, a w Gdańsku 2,5 proc.

Według Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu na koniec czerwca w stolicy Wielkopolski było 4,1 tys. bezrobotnych. To o 300 mniej niż miesiąc wcześniej. Na 100 bezrobotnych mężczyzn przypadało 115 kobiet. Najwięcej osób bez pracy miało wykształcenie co najwyżej podstawowe/gimnazjalne lub wyższe. Największe problemy z zatrudnieniem miały młode osoby - dodają urzędnicy.

Ponad połowa bezrobotnych miała staż pracy nie dłuższy niż 5 lat, a 1/3 nie przekroczyła 35 roku życia. Pracy w Poznaniu poszukiwało 348 osób z niepełnosprawnością oraz 101 cudzoziemców. Na koniec miesiąca Powiatowy Urząd Pracy miał 1,2 tys. ofert pracy w Poznaniu. Na jedną ofertę przypadały 4 osoby poszukujące zatrudnienia - kończą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Żar do piątku poleje się z nieba. Ostrzeżenie obowiązuje już w 28 powiatach naszego regionu!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.53 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro