Reklama
Reklama

Trwa walka o drzewa na ul. 27 Grudnia. Niemal 12 tys. osób podpisało się pod petycją

fot. Stowarzyszenie Plac Wolności
fot. Stowarzyszenie Plac Wolności

Dziś petycja trafiła do prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

Pod petycją, jaką założyło Stowarzyszenie Plac Wolności złożyło petycję w obronie drzew na ul. 27 Grudnia w Poznaniu, podpisało się aż 11 748 osób! Ponad 3 tysiące z nich podpisało się fizycznie odwiedzając różne punkty w centrum. W czwartek petycja trafiła do prezydenta.

Dziś złożyliśmy petycję do Prezydenta Jaśkowiaka, ponieważ to on dysponuje narzędziami, które może wykorzystać, by wprowadzić takie zmiany w projekcie, które pozwolą zachować istniejące drzewa na ul. 27 Grudnia - wskazuje Stowarzyszenie Plac Wolności - dalsza próba usunięcia istniejących drzew i narażenie na zniszczenie kolejnych, to działanie niezgodne z wolą mieszkańców. Mamy nadzieję, że petycja podpisana przez tyle osób przekona Prezydenta do podjęcia natychmiastowych działań - dodają społecznicy.

Zwróciliśmy się też do Komisji Europejskiej z prośbą o kontrolę wydatkowania środków pochodzących z dotacji UE na Program Centrum. W naszej ocenie realizowany w obecnym kształcie projekt, nie jest zgodny z politykami horyzontalnymi UE. Realizacja każdego projektu powinna bowiem wpisywać się w priorytetowe kierunki rozwoju społecznego i gospodarczego Unii Europejskiej
- wyjaśnia Anna Sokolnicka-Elzanowska. Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu są zagadnieniami horyzontalnymi i nie powinny być rozpatrywane w oderwaniu od pozostałych obszarów interwencji Programu Infrastruktura i Środowisko, z którego Miasto Poznań korzysta przy realizacji tej inwestycji - dodaje.

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, iż najważniejsze na ten moment jest natychmiastowe wprowadzenie zmian w projekcie, uwzględniających zachowanie w dobrej kondycji istniejących drzew i zmniejszenie zabetonowywania powierzchni w obrębie centrum miasta, mogłoby istotnie zmienić sytuację i nie narażałoby na możliwość zwrotu dotacji UE.

Ze względu na wagę sprawy postanowiliśmy poszerzyć odbiorców petycji i wysłaliśmy nasze pismo z podpisaną petycją również do Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Urzędu Wojewódzkiego, Wydziału Ochrony Środowiska UMP, ZDM Wydziału Zieleni UMP, PIM, BKPiR UMP, Radnych Miejskich i Radnych Osiedla Stare Miasto. Dzięki ogromnemu wsparciu poznaniaków drzewa mają szanse na przetrwanie, a wymienieni adresaci są w stanie wspomóc głos społeczeństwa - zaznacza Maria Sokolnicka-Guzek.

Jesteśmy przekonani, że nie można wydawać środków publicznych ze szkodą dla mieszkańców i dlatego liczymy na wprowadzenie zmian. Nie zgadzamy się na usuwanie drzew w mieście i zastępowanie ich substytutami. Będziemy o to walczyć dalej! - dodaje.

W przyszłą środę o godzinie 15.00 ma się odbyć się spotkanie - hybrydowe - w sali Białej UMP oraz online przez zoom (https://poznan-pl.zoom.us/j/95186003916) a jego tematyką będzie startujący z początkiem września remont w ramach Programu Centrum obejmujący ulice pl. Wolności, Ratajczaka, 27 Grudnia, Kantaka, Gwarna, Mielżyńskiego). Liczymy, że na tym spotkaniu urzędnicy przedstawią mieszkańcom oczekiwane rozwiązanie projektowe, które uchroni zieleń przed zniszczeniem. Zapraszamy do uczestnictwa! - dodają społecznicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
10.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro