Reklama

Będzie więcej przystanków "na żądanie"

fot. Jakub Walczak, archiwum
fot. Jakub Walczak, archiwum

Pierwsze zmiany zostaną wprowadzone już w piątek.

W celu zwiększenia płynności funkcjonowania komunikacji i wygody pasażerów, 4 stałe przystanki autobusowe zmienią swój status na "na żądanie". W przypadku przystanku tymczasowego Lechicka Poznań Plaza będzie tak od jutra (12 sierpnia), natomiast odnośnie przystanków: Falista, Psarskie Przejazd Kolejowy i Warowna zmiana zacznie obowiązywać 1 września. Jednocześnie - od 1 września przystanek Psarskie zmieni status na stały - informuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

W Poznaniu i aglomeracji poznańskiej przystanki "na żądanie" na liniach dziennych to te, na których wsiada lub wysiada niewiele osób albo pasażerowie korzystają z nich tylko w określonych godzinach (np. w przypadku, gdy przystanki znajdują się w pobliżu dużych zakładów pracy). Na liniach nocnych wszystkie przystanki traktowane są jako przystanki "na żądanie".

Korzyści z wprowadzenia przystanków "na żądanie" to przede wszystkim zwiększenie płynności przejazdu pojazdów komunikacji zbiorowej (brak zatrzymań bez wymiany pasażerów na mało uczęszczanych przystankach) oraz ekologia i oszczędność paliwa (największe spalanie występuje podczas ruszania autobusu) - dodaje rzecznik.

Przy okazji przedstawiciele ZTM przypominają, najważniejsze informacje dotyczące przystanków "na żądanie". Oto one:
1. Przystanki "na żądanie" oznaczone są specjalną tabliczką z czerwonym napisem "N/Ż".
2. Na przystankach "na żądanie" kierowca autobusu nie zatrzyma się, jeśli żaden z pasażerów nie zasygnalizuje zamiaru opuszczenia pojazdu, a na przystanku nie ma żadnych osób.
3. Chcąc wysiąść z autobusu na przystanku "na żądanie" należy nacisnąć przycisk "stop" lub "drzwi" (w ten sposób sygnalizujemy chęć opuszczenia pojazdu). Warto pamiętać, aby nie robić tego w ostatniej chwili, już na przystanku, lecz wcześniej - tak, aby kierujący mógł zatrzymać autobus w strefie przystanku.
4. Chcąc wsiąść do autobusu na przystanku "na żądanie", pasażer musi być widoczny dla kierowcy - powinien więc stanąć tak, aby kierujący autobusem łatwo mógł go dostrzec (wtedy jest zobowiązany do zatrzymania pojazdu).
5. Oznaczenie "n/ż" występuje także na rozkładach jazdy - zarówno tych umieszczonych na przystankach, jak i w Internecie (na stronie ztm.poznan.pl), a także wewnątrz pojazdów - na tablicach prezentujących trasę (kolejne przystanki). Informacja jest przekazywana także w zapowiedziach głosowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro