Reklama
Reklama

W Poznaniu znów będą rzeźbić w drewnie. "Zostaną do tego wykorzystane drzewa, które uprzątnięto po przejściu orkanu Eunice"

fot. UM Poznań

POZnań Wood Festival 2022 będzie odbywał się we wrześniu w Koszarach Kultury.

W trackie POZnań Wood Festival 2022 ok. 20 rzeźbiarzy z Polski, Niemiec, Białorusi oraz Czech stanie w szranki w konkursie głównym. Artyści wykonają w drewnie elementy małej architektury - ławki czy siedziska. Inspiracją będzie dla nich temat przewodni konkursu, jakim są gatunki zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem w Polsce. Do wykonania swoich dzieł użyją pilarek, szlifierek i dłut. Ich zmagania będzie można podziwiać od czwartku (08.09) do soboty (10.09) w godz. 11:00-19:00, a w niedzielę (11.09) do 18:00. Wtedy też zostaną wręczone nagrody.

W ramach wydarzenia odbędzie się także konkurencja Speed Wood Carving, polegająca na jak najszybszym wykonaniu rzeźby w drewnie na dowolny temat. Uczestnicy będą mieli na to zadanie maksymalnie godzinę. Efekty ich pracy trafią na licytacje, z których dochód zostanie przekazany na rzecz fundacji działających dla seniorów (pieniądze z piątku), dzieci (dochód z soboty) i zwierząt (zysk z niedzieli). Speed Wood Carving odbędzie się w piątek od 16:00, sobotę od 15:00 i w niedzielę od 14:00. Bezpośrednio po zakończeniu rzeźby będą licytowane - informują miejscy urzędnicy.

Dla najmłodszych przygotowano warsztaty z malowania na drewnie oraz rzeźbienia w glinie.

Do konkursu głównego przeznaczono około 120 kawałków drewna. Natomiast do Speed Wood Carvingu, ponad 50 kawałków. Zostaną do tego wykorzystane drzewa, które uprzątnięto po przejściu orkanu Eunice. Większość z nich była powalona z korzeniami, część złamana w połowie bądź wierzchołku, co też świadczy o zmurszałym systemie korzeniowym. Rosły przy drogach i były u schyłku swojej egzystencji. Ich stan sanitarny, liczne huby, suche konary stanowiły zagrożenie dla przejeżdżających pojazdów i ludzi - dodają urzędnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
34.01 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro