Reklama
Reklama

Kolejne ofiary phishingu. Straciły niemal 12 000 zł

Zdjęcie ilustracyjne | fot. zizzy0104 / freeimages.com

Tylko wczoraj 3 osoby z powiatu ostrowskiego padły ofiarą oszustów. Dwie z nich straciły swoje oszczędności na portalach kupno-sprzedaż, gdzie nieznany sprawca, pod pozorem uiszczenia zapłaty za towar wystawiony do sprzedaży na portalu, uzyskał dane do logowania, a tym samym dostęp do rachunku bankowego, skąd przeprowadził transakcje na kwoty 2900 zł oraz 3600 zł.

Kolejny pokrzywdzony to mężczyzna, który chciał zakupić ekogroszek. Po wpłaceniu pieniędzy w kwocie 5400 zł na konto osoby, która oferowała sprzedaż, kontakt został zerwany a produkt niedostarczony - relacjonuje mł. asp. Małgorzata Michaś, oficer prasowy policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Inna osoba nie dała się oszukać. 55-letnia kobieta po otrzymaniu telefonu od pracownika banku, usłyszała w słuchawce, że ktoś z jej konta złożył wniosek o kredyt na kwotę blisko 30 000 zł. Oszust dodał, że zablokuje kredyt i zgłosi fakt na Policję. Po tym, zaniepokojona kobieta udała się osobiście do banku, jednak przed wejściem otrzymała drugi telefon od rzekomego pracownika placówki bankowej, który oświadczył, iż zajmuje się ochroną danych. Prosił, aby kobieta była z nim na linii. Tłumaczył, że pieniądze zostały już przelane na konto bankowe złodziei a on zrobi wszystko, żeby je odzyskać. Dodał, że w placówce stacjonarnej nic nie załatwi, ma jechać do domu i czekać na jego telefon. 55-latka jednak nie uwierzyła, przez telefon powiedziała, że fakt zgłasza na Policję i złożyła wizytę w banku. Kobieta w banku dowiedziała się, że nikt z jej konta nie chciał złożyć wniosku o kredyt - dodaje.

Przypominamy, że Phishing to metoda oszustwa, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w sieci! Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
32.99 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro