Reklama
Reklama

Ktoś zgubił walizkę wypełnioną walentynkami - czeka na odbiór w Biurze Rzeczy Znalezionych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Peter H z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Peter H z Pixabay

To tylko jeden z licznych przedmiotów, jakie znajdują się w Biurze Rzeczy Znalezionych, które działa w budynku urzędu miasta przy placu Kolegiackim 17.

Można tam przynieść przedmioty, które zostały znalezione w Poznaniu. Jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. W tym miejscu można nie tylko znaleźć zgubę, ale też ją odnieść lub zgłosić poszukiwanie zagubionej rzeczy.

Czasami zdarza się, że Biuro Rzeczy Znalezionych nie przyjmuje rzeczy. Jest tak w przypadku, gdy ich szacunkowa wartość jest mniejsza niż 100 zł albo gdy nie zostały znalezione na terenie Poznania i gdy Poznań nie jest miejscem zamieszkania znalazcy. Pracownicy biura nie przyjmą również przedmiotów, które zostały celowo wyrzucone - informują miejscy urzędnicy.

Najczęściej gubionym przedmiotem jest oczywiście telefon. Aktualnie w zasobie biura znajduje się ich ponad 150 - od starszych modeli aż po nowoczesne smartfony i iPhone'y. Często gubione są także portfele z zawartością, obecnie na właścicieli czeka ich aż 50. Zdarza się również - wcale nierzadko - że do biura odnoszona jest sama gotówka.

Na odbiór w biurze czekają również rowery (obecnie: 12 sztuk plus jedna rama rowerowa), zarówno miejskie, jak i górskie czy trekkingowe. Ktoś zgubił hulajnogę, ktoś inny - aparat fotograficzny. Znaleziono również sporo biżuterii. Są i mniej oczywiste zguby, takie jak wózek inwalidzki, wózek dziecięcy, gitary, terminal płatniczy czy młot udarowo-obrotowy ze szlifierką kątową. Wśród nietypowych i nieodebranych przedmiotów była także walizka, wypełniona nowymi, niezapisanymi kartkami walentynkowymi - dodają urzędnicy.

Zawsze, gdy ktoś przyniesie coś do biura, jego pracownicy zaczynają poszukiwania właściciela zguby. Nie zawsze jednak łatwo go ustalić. Wszystko zależy od tego, co zostało znalezione - wyjaśnia Natalia Nowak, która pracuje w Biurze Rzeczy Znalezionych. Jeśli trafi do nas portfel z dowodem osobistym czy prawem jazdy, sprawa jest łatwiejsza: dokumenty zgodnie z prawem odsyłamy do jednostki, która je wydała i występujemy o udostępnienie danych adresowych, żeby móc skontaktować się z właścicielem. Zdarza się, że w portfelu nie ma dokumentów, ale są np. karty lojalnościowe. Wtedy możemy próbować skontaktować się ze sklepem. W przypadku telefonów komórkowych możemy prosić o pomoc operatora karty SIM. Sposobów jest wiele - zawsze robimy wszystko, co w naszej mocy, by zwrócić zgubiony przedmiot. Nie zawsze jednak jest to proste - dodaje.

Właściciele mają dwa lata na odebranie swoich rzeczy. Mogą to zrobić, gdy uprawdopodobnią prawo własności do depozytu. Muszą też pokazać swój dowód tożsamości oraz uiścić opłatę. Jeśli w ciągu dwóch lat nikt nie odbierze zguby, rzeczy przechodzą na osobę, która je znalazła - o ile odbierze je w wyznaczonym terminie. Jeśli tak się nie stanie, właścicielem zostaje Miasto Poznań - dodają urzędnicy.

Swoje Biuro Rzeczy Znalezionych prowadzi również poznańskie MPK. Trafiają tam przedmioty pozostawiane przez nieuwagę w tramwajach i autobusach. Biuro Rzeczy Znalezionych MPK Poznań mieści się przy ul. Głogowskiej 133. Czynne jest we wtorki i piątki w godzinach od 10.00 do 14.00. Telefon: 61 839 60 03.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro