Reklama
Reklama

Nietypowa akcja UAM. "Adam prosi o uśmiech"

fot. Studentki Filologii Germańskiej pod pomnikiem Adama Mickiewicza - 1970 rok (ze zbiorów Muzeum UAM)
fot. Studentki Filologii Germańskiej pod pomnikiem Adama Mickiewicza - 1970 rok (ze zbiorów Muzeum UAM)

Muzeum uczelni chciałoby prywatne zdjęcia włączyć do swoich zbiorów.

Nasza akcja "Fotka z Adasiem - pamiętamy o Patronie" ma na celu stworzenie fototeki ukazującej współczesne funkcjonowanie Adama Mickiewicza jako patrona uczelni w świadomości uniwersyteckiej i społecznej - mówi prof. Andrzej Gulczyński, dyrektor Muzeum UAM. Wielu z nas składało kwiaty pod pomnikiem i wykonywało zdjęcia pamiątkowe zaraz po absolutorium czy promocji doktorskiej. Zachęcamy do takiego upamiętniania jako elementu ceremonii uniwersyteckich, a także do odszukania w domowych archiwach fotografii i przekazanie nam ich z opisem. Ważny jest dla nas nie tylko Patron, ale i absolwenci - dodaje prof. Gulczyński.

W akcji "Fotka z Adasiem - pamiętamy o Patronie" mogą wziąć udział zarówno członkowie społeczności UAM, jak i mieszkańcy Poznania oraz osoby odwiedzające miasto. Wystarczy zajrzeć do swojego archiwum i odnaleźć absolutoryjną fotografię. Muzeum chętnie przyjmie także nowe zdjęcia. Fotografie można przesyłać na adres mailowy: [email protected] (wraz z podpisaną zgodą na wykorzystanie wizerunku, do pobrania na stronie Muzeum). Nadesłany materiał będzie publikowany na profilu Muzeum UAM na Facebooku. Docelowo zdjęcia zostaną zarchiwizowane i staną się częścią muzealnych zbiorów dotyczących upamiętniania uczelni - informuje Agnieszka Książkiewicz z sekcji prasowej UAM.

Pomysł przedsięwzięcia ma swoją genezę w tegorocznych obchodach "Roku Romantyzmu Polskiego" związanego z dwusetną rocznicą wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Muzeum zrealizowało już wystawę "Dlaczego Mickiewicz, czyli o tym, jak Poeta został patronem Uniwersytetu", a podczas Nocy Muzeów przygotowało "Przechadzkę z Adasiem" oraz grę terenową "Zagadkowe zwiedzanie Collegium Maius - w poszukiwaniu Mickiewicza". Jak podkreślają muzealnicy, wszystkie przedsięwzięcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wieszcz doby romantyzmu i jednocześnie patron poznańskiej uczelni, dumnie figuruje na Placu Mickiewicza i oczekuje na najciekawsze upamiętnienie swojego wizerunku - dodają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro